Mesajı Okuyun
Old 17-10-2011, 21:12   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan avmsgunel
Üstadlarım;

Müvekkilimiz adına bir icra takibi başlattık. Borçlu ilamsız icra takibine itiraz etmedi. Ancak gidip müvekkil ile anlaştı. Anlaşma metninde takip konusu alacak için üç adet bono verildiği ve böylece alacaklının icra takip dosyasından feragat ettiği yazılıdır.
Bu icra takibi dolayısıyla tarafımızca yapılmış masraflar ve vekalet cüreti (icra takibi ile borçluya yüklenen) ödenmemiştir.
Bu aşamada, bildiğim kadarıyla müvekkilin karşı taraf aleyhine yüklenecek vekalet ücretinden feragati mümkün olmadığından icra takibini en azından vekalet ücreti kadarki kısmı için devam ettirmem mümkündür. Konu ile ilgili Yargıtay kararının numarasını buldum, ama metne erişemedim: Y. 12. HD, 30.05.2006, 8853/11488, özü: müvekkilin karşı tarafa yüklenen vekalet ücretinden feragati hükümsüzdür.
Bu düşüncem ve konu hakkında görüşü, Yargıtay kararı olanlardan yardım bekliyorum.
Cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar ..

Düşünceme göre kararı yanlış yorumlamış olabilirsiniz. Feragat uyuşmazlığı esastan çözer ve ihtilafı külli olarak bitirir. Bu durumda sizin icra takibine vekalet ücreti tahsili için de olsa devam etmenizin mümkün olmadığını düşünüyorum.

Ancak olayda Avukatlık Yasasının 164 ve 165. maddelerinin uygulanması gerektiği açıktır. 165. maddede tarafların her ne suretle olursa olsun sulh oldukları durumda hem müvekkilden alınması gereken ve hem de karşı taraf vekalet ücretinden tarafların müştereken ve müteselsilen sorumlu olacakları hüküm altına alınmıştır. Bu durumda, icra takibi için müvekkil ve karşı taraftan alınacak vekalet ücretlerinin hesaplanması ile tarafınızdan icra takibi yapılması gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla.