Mesajı Okuyun
Old 24-01-2018, 17:38   #5
Av.Tuğba Elmas

Alıntı:
Yazan ozkose71
soruyu biraz daha açmak istiyorum; İhbar Tazminatı alacağı için zorunlu Arabulucu'ya müracaat etmeden doğrudan icra takibi yapıldığında, yasanın emrettiği bu husus İcra Mahkemesinde şikayet konusu yapılıp kamu düzenine aykırılıktan takibin iptali talep edilebilir mi ?

Sayın Meslektaşım,

İş kanununa ilişkin düzenleme yeni olduğundan ve benzer tüketici davalarında da Yargıtay tarafından dava şartının icra şartı olarak kesin kabulü de -tüketici hakem heyetine başvuru yapılmadan icra takibi yapılamayacağı yönünde- göz önüne alındığında, Yargıtay'ın işçi alacaklarında arabuluculuk yoluna başvuru zorunluluğunu gerek dava gerekse icra yoluna başvurma süreçlerinde uygulayacağını düşünüyorum. Önümüzdeki sürecin oturması zaman alacağından, gerek zaman gerekse maddi kayıp yaşanmaması adına arabuluculuk yoluna başvuru sonucunda dava ya da icra takibi yoluna başvurmanızda fayda olduğunu düşünüyorum.Zira işçi alacaklarında doğrudan icra takibi yapılması ve sonrasındaki süreçler şu an belirsiz olup, süreci daha çok uzatması muhtemeldir.