Mesajı Okuyun
Old 26-10-2013, 13:33   #31
Mehmet grm

Tek tek madde değerlendirmesinden ziyade ben bu yönetmeliğin uygulanamayacağını düşünüyorum;
Zira bu bir yönergedir. Yönergeler yönetmeliklere uygun olarak onlara açıklık getirmek amacıyla çıkarılır. Normlar hiyerarşisine göre yönetmelik ve yönergeler kanunların altında sıralanır.
Dolayısıyla bu yönergede bulunan iş kanununa aykırı düşen hükümler(1 yıldan aşağı çalışanlara kıdem verilmesi gibi) uygulama alanı bulamayacaktır.
*Bundan ziyade olarak yönerge muhalefet eden işveren avukatlar bora ve barolar birliği tarafından disiplin soruşturması geçirebilir. Neticede buda bir idari karardır ve idari yargı denetimine tabidir, iptal edilebilir.
Uygulayıcılar bence bu yönergeyi uygulamayacaklardır. Zira tabibler odasının düzenlediği ücret tarifesi yıllarca tartışıldı ve sonunda tavsiye niteliğinde olduğuna karar verildi ve bağlayıcılığı yoktur denildi, yüksek mahkeme tarafından. Fakat gerçek ücretin tespiti hususunda bu yönerge dikkate alınarak çıkacak ihtilaflarda barolara yazı yazılarak gerçek ücretin tespiti mahkemeler tarafından istenebilir. (örneğin izmir barosu için 1750 TL)

Son değerlendirme; Avukat işçiliği hukuk fakültesi mezunlarının sayısının artmasıyla gittikçe ucuzluyor. Yabancı avukatlık bürolarının da artık ülkemiz pazarına açılacağı düşünülürse böyle bir düzenlemeye mutlaka ihtiyaç duyulacaktır. ama ne yazık ki yönerge biraz aceleci ve amatörce hazırlanmış. Keşke ileride bizimde basın iş kanunu gibi, bu düzenlemeleri içeren bir kanunumuz olsa. Hayal kurmak bedava neticede
Son olarak bir anektod, yönergede ki iş gören avukat tabirdir. gerçekçi olmamış, işçi avukat tabiri günümüz gerçeklerine daha uygun olacaktır. Her şeye rağmen bu düzenlemeyi destekliyor ve bu alanda atılmış ilk adım olarak bir umut ışığı gibi görüyor arkasından gelecek adımları bekliyorum.