Mesajı Okuyun
Old 23-11-2012, 17:57   #11
ersintoker

Varsayılan Bir Dünya Kadın

23 kasım tarihli Birgün gazetesinden...

Rüzgarı hissetti, Facebook sansürledi

23 KAS 2012

[IMG]file:///C:\DOCUME~1\EMO\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_ima ge003.gif[/IMG]A [IMG]file:///C:\DOCUME~1\EMO\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_ima ge005.gif[/IMG]
Baskıya isyan etti, saçlarını açtı, fotoğrafını facebookta yayımladı, facebook ise fotoğrafı silerek onu sansürledi

“Ben adalet istiyorum çünkü özgürlüğüme zaten sahibim ve şimdi hiçbir şeyden korkmuyorum, şimdi doğru olduğuna inandığım her şeyi yapabilirim.”

Bu sözler “Arap Dünyasında Kadınların İsyanı” adlı facebook grubunda yayınladığı fotoğraf, Facebook tarafından sansürlenen Suriyeli Dana Bakdounis’e ait

Ortadoğu’da kadın haklarını destekleyen ve kadına yönelik ayrımcılığa karşı ses çıkarmak için Facebook üzerinden örgütlenen grup, üyelerinden Arap dünyasında kadınların isyanını neden desteklediklerini açıklayan fotoğraflar yollamalarını istedi. Suudi Arabistan’da büyüyen ve Ağustos 2011’de türbanını çıkaran Suriyeli Dana, Arap ülkelerinde ezilen kadınlar için kendisi de bir şey yapmak istedi ve 21 Ekim 2012’de sayfaya bir fotoğrafını yolladı. Fotoğrafta açık saçıyla poz veren Dana, elinde türbanlı fotoğrafının olduğu pasaportunu tutuyordu ve altında yazan notta “Arap dünyasında kadınların isyanını destekliyorum çünkü 20 yıl boyunca rüzgarı saçımda ve vücudumda hissetmeme izin verilmedi” yazıyordu.

Fotoğraf oldukça ilgi çekti; kısa zamanda 1600 kişi beğendi, yaklaşık 600 kişi paylaştı ve 250 yorum aldı. Dana’nın pek çok arkadaşı onu Facebook arkadaş listesinden çıkarırken, daha fazla insan ona arkadaşlık isteği gönderdi ancak fotoğraf bir süre sonra Facebook tarafından silindi.

Grup 7 Kasım 2012’de bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada Facebook’un bilinçli olarak sansür yoluyla grubu hedef aldığı belirtildi. Grup üyeleri, sosyal ağ devinin Dana’nın fotoğrafını sansürlediğini ve fotoğrafı yayınlayan grup yöneticisinin hesabının 24 saat dondurulduğunu ifade etti.

Grubun yöneticilerinden Diala Haider bir röportajında Dana’nın fotoğrafı Facebook tarafından kaldırıldıktan sonra, grup destekçilerinin fotoğrafı kendi sayfalarında ve Twitter’da paylaştığını söyledi. Grup yöneticilerinden Yalda Younes grubun ana sayfasına fotoğrafı tekrar yükledi. Facebook fotoğrafı tekrar kaldırdı ve Yalda’nın hesabını 7 gün dondurdu. Grup Facebook’un icraatının konuşma hakkı ihlali olduğunu belirten bir geri bildirim formu doldurdu ve bunun üzerine 31 Ekim’de Dana’nın fotoğrafının sansürü kaldırıldı. Bir hafta sonra, grup destekçilerinden Twitter’da grubu takip etmesini ve dayanışma için #DanaWind (DanaRüzgar) etiketini kullanmalarını istedi. Haider, bunun üzerine Facebook’un beş yöneticinin tamamının hesaplarını dondurduğunu ve Facebook’un onlara “eğer Facebook topluluk kurallarını tekrar ihlal ederlerse, hesaplarının silinebileceğini” bildiren resmi bir uyarı gönderdiğini söyledi.

Tepkiler üzerine, Facebook daha sonra olayın basitçe bir hata olduğunu açıkladı ve “Bir hata yaptık… Açıklayıcı olması açısından, kadınların fotoğrafları kurallarımızın bir ihlali değildir…Bu durumu daha da kötü yapan, günlerce pek çok hata yaptık ve bu yanlış adımları düzeltmek zaman aldı” beyanında bulundu.

Fotoğrafı Facebook tarafından sansürlenen Dana türban giyen pek çok kadından destek mesajı aldığını söyledi ve mesajlarda “yaptığına saygı duyuyoruz, sen cesur bir kadınsın, aynısını yapmak istiyoruz fakat cesaretimiz yok” ifadelerinin olduğunu belirtti. Dana “Türban bana uygun değildi fakat ailem ve toplum yüzünden giymek zorundaydım… Saçım neden kapalıydı anlamadım. Dünyanın güzelliklerini hissetmek istedim… Güneşi ve havayı hissetmek istedim” dedi.
(sendika.org)