Mesajı Okuyun
Old 12-04-2010, 16:45   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Noyan Yiğit
Şikayet köşelerini okuduğunuzda belki en fazla şikayet edilen kurumlar bankalar. Ne hikmetse bankalar yasa ve hukuk tanımıyorlar. Hükümet kart aidatı alınmasını engellemek için yasa çıkarttı. Onlar kanuna karşı hile yaparak şimdi kart aidatı değilde "üyelik ücreti " adı altında hala kart aidatı almaya devam ediyorlar. Tüketici ilçe hakem heyetleri çoğunlukla bununla uğraşıyorlar. Geçtiğimiz günlerde kredi kartı hesap ekstemi incelerken 3 aydır tarafımdan 7.50 kuruş sigorta ücreti kesildiğini farkettim. Bankanın müşteri hizmetlerini aradım. Hayat sigortası imiş. Benim böyle bir talebim yok. Ayrıca tarafıma bu hususta bir bilgi de verilmedi dedim. İptal ettiklerini söylediler. Kesilen parayı iade edin dedim. Kısmı iade yapacaklarını söylediler. Şimdi bir müvekkilin yine banka ile olan bir meselesi önüme gelince bu hususu siteye taşıyıp siz değerli meslektaşlarım ile paylaşmak istedim. Konu şu :
Müvekkilim bir banka şubesinden araç kredisi kullanmış ve borcu taksitler halinde ödemiş, borcu bitmiş. Bankaya araç üzerindeki satılamaz kaydını kaldırmak için yazı almaya gitmiş. Kendisine sizin bizde bir çek hesabının var bu hesaptan size verdiğimiz iki çekin geri dönmediği gözüküyor. Bunun için
1.200 TL. yatırırsanız, bu yazıyı size veririz diyorlar. Müvekkil benim iade edilmeyen çekim yok diyor.İtiraz ediyor. Bunun üzerine kendisine şu yazıyı imzala diye önüne bir yazı koyuyorlar. Müvekkilim avukatıma sormadan imzalamam diyor. Yazının bir bölümü şöyle "...çek hesabımda hesabımızda açık görülen, ancak Bankanıza iade edemediğim çeklere ilişkin Bankanızın ödemekle yükümlü olduğu yasal yükümlülük tutarlarını, çek hamilleri tarafından bankanızdan talep edilip edilmediğine bakılmaksızın, bankanızca çek hamillerine ödeme yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın ve hakkımda yasal yollara başvurulmasına, protesto çekilmesine, hüküm altına alınmasına gerek olmaksızın ilk talebinde nakden ve defaten derhal bankanıza depo edeceğimi kabul, beyan ve taahhüt ederim " . Vatandaşa imzalatmak istedikleri yazıya bakınız. Çek hamili talep etse de etmese de ben ödeme yapsamda yapmasam da senden 1.200 TL. yi isterim ve alırım diyorlar ve bunu diğer işle hiçbir alakası olmadığı halde vatandaşa imzalatmak istiyorlar. Bunu bir kurum nasıl yapar Allah aşkına. Ama bankalar yapıyor. Bankaların bu kural ve yasa tanımazlığı bu pervasızlığı nerden geliyor anlayamıyorum.Saygılarımla.

Söyleyecek çok şey var ama nereden başlayacağımı bilemiyorum.

BDDK ve Bankalar Birliği, bu tür usulsüzlüklere dur diyebilir hatta Bankacılık kanunu uyarınca demek zorundadır ama nafile...

Kart ücretini ekstrelere yansıtıyorlar, müşteri itiraz ederse iptal ediyorlar etmezse tahsil ediyorlar. Böyle bir şey dünyanın hiç bir yerinde olmaz. Bankalar güven kuruluşlarıdır. Ama bu tür güven sarsıcı istismarlar nedeniyle güvenimiz yok.

BDDK, böyle usulsüz dayatmalara engel olacak tedbirler almalıdır.

Alıntı:
Yazan 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu
Etik ilkeler
MADDE 75. Bankalar ile bunların mensupları; bu Kanuna, ilgili düzenlemelere, kuruluş amaç ve politikalarına uygun olarak faaliyetlerin icra edilmesini temin etmeye ve yönetimde adalet, doğruluk, dürüstlük ve sosyal sorumluluğu esas almaya yönelik etik ilkelere uymakla yükümlüdürler.

Etik ilkeler, kuruluş birlikleri tarafından Kurulun uygun görüşü alınmak suretiyle belirlenir.

Müşteri hakları
MADDE 76. Bankalar, müşterilerinin, verilen hizmetlerden kaynaklanan her türlü sorularına cevap verecek bir sistem kurmakla ve bu hizmetle ilgili bilgiyi müşterilerine bildirmekle yükümlüdür. Bankalar, kredi sözleşmelerinin onaylı bir örneğini müşterilerine vermek zorundadır. Talepleri halinde müşteri ile yapılan diğer işlemlere ilişkin her türlü belgenin bir örneği de müşterilere verilir.

Bu Kanunun 4 üncü maddesinde yer alan faaliyet konularına ilişkin olarak, bankalar ile bireysel müşterileri arasında akdedilecek sözleşmelerin şekil ve içeriğinde yer alması gereken asgari hususlar ile tip sözleşmelerin uygulanacağı işlemler Kurulun uygun görüşü alınarak kuruluş birlikleri tarafından belirlenir. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri saklıdır.

Bankaların, kimliklerini ve vergi numaralarını belgelemeyen müşterileri adına mevduat, katılım fonu, kredi ve her ne ad altında olursa olsun hesap açmaları, sözleşme düzenlemeleri, havale ve kambiyo hizmetleri ile diğer bankacılık ve mali hizmetleri vermeleri yasaktır. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurumun görüşü alınarak Maliye Bakanlığınca düzenlenir. Bu fıkra hükmüne ve Maliye Bakanlığınca yapılan düzenlemelere uymayanlar hakkında 2.4.1998 tarihli ve 4358 sayılı Kanunun 5 inci maddesi hükmünün uygulanması bu Kanunun kovuşturma usulü hükümlerine tabi değildir.