Mesajı Okuyun
Old 27-02-2007, 00:17   #45
SNOW

Varsayılan Kafayi KariŞtirma Sanati

Elbette herkes nesneleri beyninde kendine göre algılar. Çocuğa öğretilen diğer insanlarla anlaşmayı sağlaması için nesnelerin adıdır. bu arada soyut şeylerde insanın bildikleri ve öğrendikleri şeyler arasında yer alır. Soyut şeyler de normal her insan tarafından hissedilir, algılanır ve ortak dildeki kelimelerle adlandırılır. Bu bizim diğer insanlarla anlaşmamızı sağlar. Anlatacağımız şeyi bilinen ortak olarak tanımlanmış kelimeler vasıtasıyla anlatır anlaşılmayı ve anlamayı sağlarız. Dil bu özelliği ile geçmişin birikimlerinin de anlatım ve yazıyla bize geçirilmesini sağlar. Böylece birinin keşfettiği, icat ettiği bir şeyi tekrar tekrar bulmak yerine bulunanı öğrenir ve geçeriz. Gücümüzü bulunmayan şeyleri bulmaya harcarız bu bize ortak bir ilerlemeyi sağlar. Şİmdi bulunan şeyleri bulandan dinleriz bulan bulduğu şeyi bize anlatmak için ortak bir dille hitap etmelidir. bu arada mevcut kelimelerin yetmediği yerde yeni kavramlar oluşturabilir. Bu oluşturduğu kavramlar eksiksiz tanımlanmalı ki herkes, o kavram söylendiğinde aynı şeyi anlasın. böylece insanlar 'HAK' denince aynı şeyi anlarlar ve onu kendilerine göre tekrar tasvir etmek zorunda kalmazlar.

Eğer hukuktaki kavramlar olmasaydı neler olurdu? En basitinden 'YETKİSİZLİK İTİRAZINDA BULUNUYORUM' yerine, bir mahkemenin coğrafi sınırları içindeki davaya bakması asıldır. Bu sınırları dışındaki davalara bakamaz. Bunun istisnaları vardır. Bizim davamız sizin mahkemenizin kapsadığı sınırlar dışında kaldığından, bu davaya .............. mahkemede bakılmalı onun için bu davaya mahkemenizde bakılmasın dediğimiz mahkemeye gönderilsin.

Şİmdi hukuki kavramlar dışında kendime göre derdimi açıklamaya çalıştım. Eğer böyle yapılırsa dilekçeler kitap şeklinde mahkemelere sunulur. Ayrıca anlaşılmaz bir hale gelir.

En iyisi sayın çalıkuşu kamuran bey, zihinsel egzersiz olarak bunları düşünün ( sayın Işıl YILMAZ'ın dediği gibi bu tartıştığınız konularda ulaşılmış son noktayı öğrenmek açısından bu konudaki kitaplara da bakarak) sonra istediğiniz gibi kafanızın içinde kendi tasvirlerinizi de yapın meraklıları ile tartışın. Talep olursa kitap olarak yazın insanlar okumak isterse okusun.

Ancak, hukukçu olarak mesleği icra etmek istiyorsanız ortak kavramları kullanmak zorundasınız. Kimse sizin tasfirlerinizle uğraşmaz.
Saygılarımla