Mesajı Okuyun
Old 10-01-2004, 10:48   #9
Armağan Konyalı

Sayın Üyeler,

Avrupa'yı bu nedenle seviyorum: uygarlığı omuzunda taşıyan yaşlı kıta... Şimdi de insanlığı idamdan kurtarma yolunda..

Savcılık yaptığım yıllarda bir idam infaz etmiştim. ''İdam'' denilen cinayeti yaşadım. İdama karşıydım ama görevimdi; yaptım.

Bu sabah sevinçle okuduğum haber aşağıda; hemen sizlerle paylaştım. Artık savcıların görevleri arasında ''idam infazı'' olmayacak. Mutluyum.

İnsanlığın insanlık yolunda ilerlemesini görecek kadar yaşadım. Mutluyum.

Saygılarımla

Bir Dost
...............................

Türkiye, idam cezasını kaldırılmasını öngören Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 13. protokolünü imzaladı.

Avrupa Konseyi nezdindeki daimi temsilci Büyükelçi Numan Hazar, Strasbourg'da düzenlenen törenle, protokole Türkiye adına imza attı.

Türkiye, AİHS'nin barış zamanında idam cezasının kaldırılmasını öngören 6. protokolünü, 15 Ocak 2003 tarihinde imzalamış, 12 Aralık'ta da resmen onaylamıştı.

Avrupa Konseyi ülkeleri arasında Türkiye'nin 6. protokolü en geç imzalayan üye ülkelerden biri olması, Ankara ile Strasbourg arasında uzun süre sorun olmuştu.

Türkiye; Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan ile birlikte, Avrupa Konseyi'nin, 13. protokole bugüne kadar imza atmayan üye ülkeleri arasında yer alıyordu.

Avrupa Konseyi, 13. protokolü, 3 Mayıs 2002 tarihinde üye ülkelerin imzasına açmıştı. Avrupa'nın idam cezasından arındırılmış bir bölge olmasına büyük önem veren Konsey, gözlemci statüsüyle faaliyetlerine katılan ABD ve Japonya'da da idam cezasının kaldırılması yönünde yoğun çalışmalarda bulunuyor.

Şimdi Ne Olacak

Anayasa'nın 90. Maddesi'ne göre uluslararası antlaşmaların onaylanması, "Türkiye Büyük Millet Meclisinin onaylamayı bir kanunla uygun bulmasına bağlı." Ayrıca bu antlaşmalar "kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz."

TBMM'de bu antlaşmanın (AİHS Ek 13. Protokolü) onaylanmasının ardından Türk Hukuk Sistemi'ndeki idam cezasını öngören hükümleri kaldıran bir kanunun çıkarılması gerekiyor. Halen bazı kanunlarda (Olağanüstü Hal Kanunu, Askeri Ceza Kanunu, vb.) savaş ve yakın savaş tehlikesi durumunda idamı cezasını öngören hükümler var.

Türkiye Cumhuriyeti, iç hukukundaki bu düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra bu icraatlerini Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği'ne bildirmesi gerekiyor. Bu işlemin ardından idam cezasının kaldırılmasına dair hem iç hukuktaki hem de uluslararası hukuktaki süreç tamamlanmış olacak.

09.01.2004
Kaynak: Hürriyet