Mesajı Okuyun
Old 23-04-2009, 18:21   #58
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Saim
Sevgili Kavili,
Bizlerin hiçbirisi avukat duruşmadan atılsın, savunma yapamasın diyebilecek anlayışa sahip değiliz ki, bunu kısmen siz de bilirsiniz.

Bahsettiğimiz husus, keyfilik, hoyratlık,kirlilik gibi mesleğe yakışmayan hususların, savunma hakkı adı altında dile getirilemeyeceği gerçeğidir. Koşullar itibariyle avukatın cübbesiz duruşmaya kabulünü gerektirecek zorunluluklar varsa kimse savunma hakkını kısıtlamamalıdır. Bunu tartışmak bile yersiz olur!

En azından ben böyle düşünüyorum. Somut olay bakımından bir değerlendirmem olmadı. Kaldı ki, somut olay üzerinden değil; konunun özü üzerinden tartışılmasının doğru olacağını da ben, Suat Beye hitaben değinmiştim.

Sadece savunma makamında olanlara değil, tüm avukatlara ve hukukçulara samimi saygılarımla!

Alıntı:

Sevgili "Saim",

Bizim imza olarak "...Savunma makamındaki avukatlara saygılarımla..."
diyerek bağlamamız, tümüyle ezik duruma getirilmiş SAVUNMA MAKAMINDAKİLERİN FARKINDALIĞINI PROVAKE ETMEK için olup;
yılların baskı ve alıştırılmışlığının yıkılması için devrimci bir yöntem olarak kullanılmıştır.

Elbette ki, "hakkı, arama ve sahibine teslim etme işlevi" görev yapan her birime saygıyı gerektirir.

Sevgili "Saim",

Bizim anlayışımıza göre:
- katılanın doğrusunu (iddia) savunan avukat da SAVUNMA görevi yapıyor sayılır;
- sanığın doğrusunu (savunma) savunan avukat da SAVUNMA görevi yapıyor sayılır.

Avukatın savunma görevi yaparken;
- açılmış davada İDDİAYI savunma görevi yapan avukat, KATILAN MAKAMINDA;
- açılmış davada SAVUNMAYI savunma görevi yapan avukat SAVUNMA MAKAMINDA;
savunma görevi yapmakta olduğu kabul edilmektedir.

Bu açıklama çerçevesinde:
"...Savunma makamındaki avukatlara saygılarımla..." cümlemizi

SAVUNMA GÖREVİ YAPAN avukatlara (tüm avukatlara) saygılarımla..."

biçiminde açıklamayı bilginize sunuyorum.

Saygılar.

Ömer Kavili
Avukat Hakları Merkezi kurucusu ve yöneticisi

" Hak, huk, HUKUK; gak, guk, GUGUK!!! "