Mesajı Okuyun
Old 13-08-2015, 09:32   #4
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Ama nişanlıkenanne darp etmişti şikayetçi olup bitirmiiştim. Sonra gelip ağlayıp yalvardı gidip şikayetimi geri aldım. 2013 martta. Onlar hala hayırlıysa dava kapanmış olsa bile gidip çıkartabilirmiyim eski dosyaları??

Geçmişteki dosyaları çıkarttırsanız dahi bu olayların ardından ilişkinizi devam ettirdiğiniz için bu nitelikteki olaylar, Mahkeme nezdinde, tarafınızca affedilmiş sayılmaktadır ve bugün açacağınız bir boşanma davasında kusurun ispatı yönünden hiçbir ispat gücü yoktur, mahkeme dikkate bile almaz. O nedenle maalesef geçmişteki bu şikayetiniz işinize yaramayacaktır. Bu dosyaları bana göre ancak ve ancak eşinizin kişilik yapısı olarak şiddete meyilli olduğuna yönelik bir delil olarak bildirebilirsiniz. Ancak dediğim gibi -sonrasında birlikteliğiniz devam ettiğinden- bu hususta bile ispat gücü yok denecek kadar az.

Boşanma davalarında geçimsizliğin ispatı açısından en önemli ispat aracınız tanıklardır. Darp ile ilgili olarak ise olay sonrasında doktor raporu almanız sizi en sağlama alacak delildir ancak elinizde bu nitelikte bir delil olmadığını söylüyorsunuz. O halde eşinizin size şiddet uyguladığını birebir gören şahıslar var ise yahut kavgalarınızı, eşinizin size hakaretlerini birebir duyan kimseler varsa bu kişilerin tanıklığı önemlidir. Şunu unutmayınız ki duyuma dayalı (yani sizin onlara anlattıklarınızdan olayı bilenler değil) tanıklık değil görgüye dayalı tanıklık gerekir. (Olayların birebir görgü tanığı) Eğer görguye dayalı tanıklık yapabilecek kimse yoksa mecburen kim varsa tanık olarak onları göstereceksiniz.

Aile yakınlarınız, yakın arkadaşlarınız, komşularınız kısacası aile yaşantınızı bilebilecek durumda olan kişiler tanık olarak gösterilebilir.

İlaveten eşinizin bakım yükümlülüğünü yerine getirmiyor olması da kusurlu bir davranıştır ve açacağınız boşanma davasında bu hususa da değinmelisiniz.

Yine SMS(mesaj) yolu ile size hakaretleri, kötü sözleri vs. varsa elbette bunu da delil olarak göstermelisiniz. Bu hususta Mahkemeye cep telefonunuzdaki mesajların dökümlerini sunabilir, telefonunuzdaki mesajlarınız durmuyor ise ilgili kurumdan SMS döküm geçmişinin istenmesini talep edebilirsiniz.

Hak kaybına uğramamanız açısından ilçenizdeki Adliyenin Adli Yardım Birimi'ne başvurmanızı yahut bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.

Geçmiş olsun.