Mesajı Okuyun
Old 23-07-2006, 03:45   #20
Av. Can DOĞANEL

Birleşen davalardan her biri müstakil varlıklarını sürdürürler. İtiraz ancak temyiz aşamasında mümkündür. Kanuna göre bir dava hakkında verilecek karar diğerini etkileyecek nitelikte ise bağlantı var sayılır. Hakim burada bu bağlantıyı nasıl kurdu anlayamadım. Sözleşmeden kaynaklanan bir alacak ile bilançoların incelenmesi talebi birbiriyle bağlantılı talepler değil bana göre. Olaya gelince, tutanakla yaptığınız tespit delil olarak kabul edilmeyebilir. Mahkemeden delil tespiti isteseydiniz daha sağlam olurdu. Ancak karşı taraf başka yerde çalışma olgusunu açıkça veya zımnen kabul eder ise mesele kalmaz ancak kabul edeceklerini sanmıyorum. Çalışma halen devam ediyor ise bu aşamada da tespit isteyebilirsiniz. Ayrıca çalışmalarını belgeleyebilecek durumda iseniz. Vergi, SSK, Bağkur vs. kayıtları ile bu da mümkündür. Delilleriniz arasında buralardan istenecek kayıtları da göstermelisiniz. Ama kayıtdışı çalışıyor olmaları ihtimali yüksek. Bu sözleşmeye rağmen çalışmalarını kayıt altına alacak kadar pervasız değildirler herhalde. Başka yerde çalışma olgusuna ilişkin sağlam deliller sunmalısınız dediğim gibi en iyisi mahkemece tespit olurdu.