Mesajı Okuyun
Old 01-11-2009, 18:17   #173
Av.Ömer KAVİLİ

Sanık Ömer Kavili söz aldı ve devamla:

...Sanık devamla ; Tanıkların özel durumlarını mahkemede tartışacağını bildirdi bu nedenle ancak sanığa daha önceki celselerde tanık beyanlarına karşı diyeceklerinin sorulduğu görülmekle sanığa başkaca söz hakkı verilmedi.

...Sanığa başkaca söz hakkı verilmedi.

Sanık Ömer Kavili ve vekili Av Salih Döğücü: Sanığa söz hakkı verilmeyişi başkan kararı şeklinde tutanağı şeklinde tutanağa geçmiştir bu şekilde heyetten karar alınmasını istiyoruz dediler
İddia makamından soruldu : Biz bu hususu mahkemenin takdirine bırakıyoruz dedi
Sanık tekrar söz istedi, kendisine söz hakkı verilmedi ve sanık iddia makamının yukarıdaki mütalaasına karşı itirazlarımı bildirmek için söz istiyoruz dedi.
G.D. Talep Gibi
Sanığa tanıkların dinlendiği oturumlarda diyecekleri sorulmuş bulunması karşısında yeniden tanıkların ifadelerine karşı diyeceklerinin bildirmesi yönündeki taleplerinin ve ayrıca iddia makamının tanığın dinlenip dinlenmeyeceği yönündeki değerlendirmeyi mahkemeye bırakıyoruz şeklindeki beyanına karşı vaki sanık taleplerinin reddine oy birliği ile karar verildi duruşmaya devam olundu.
Bu sırada sanık kendisine söz hakkı verilmediği halde söz hakkı almadan taleplerde bulunduğu, görüldü.
(NOT:
Burada iddia makamının "tanığın dinlenmesi" gibi bir beyanı olmadığını, dinlenecek tanık konusu kalmadığını ve sadece savcının beyan içeriğinin bu bölümünün düzeltilmesini istemiştim.)

Kendisine başkanlıkça söz hakkı verilmeden söz almaması, aksi halde duruşma salonundan çıkartılacağı ihtar edildi.

Hazır sanık ve vekillerinden ayrı ayrı esas hakkındaki savunmaları soruldu
Sanık vekili Av Salih Döğücü: Esas hakkında savunma için mehil istiyoruz ...

ancak biz öncelikle iddianamede isimleri yazılmamakla birlikte suçtan zarar gördükleri iddia edilen kişilerin dinlenmeden şikayetçi olup olmadıkları sorulmadan karar verilmesini kabul etmiyoruz dedi

Sanık vekili Av Nurdan Düvenci Tarkan: Esas hakkındaki savunmasında:
...esas hakkında savunmamız için mehil istiyoruz dedi

Sanık Esas hakkındaki savunmasında:

Öncelikle biraz önce vermiş olduğum dilekçenin zapta geçmesini istiyorum, dedi
Tanıkların değerlendirilmesinin özeti bakımından vermiş olduğu dilekçe alındı dosyasına kondu.
Sanık Ömer Kavili: Ben Asliye Hukuk veya Asliye Ticaret Mahkemesinde değil, Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığımı bildiğim için delillerin tanıkların beyanlarına karşı her zaman itiraz edilebileceğini zannediyordum, Mahkemenizin tanık beyanlarını, ...

(NOT:
Burada konuşmamızın tutanağa aynen yazdırılması çabamız engellendi ve söylediğimiz sözlerimiz tutanağa yazdırılmadı; bu konuşmamız duruşma düzenini bozucu olarak nitelendirildi.)

Bu sırada sanık Ömer Kavili kendi ifadelerini zabıt katibine doğrudan yazdırmak istediği görüldü.
G.D. Talep Gibi
Sanığın sürekli olarak kendisine söz hakkı tanınmadığı halde başkana karşı müdahalelerde bulunduğu ve duruşmanın düzenli olarak yürütülmesinde zorluklar yaşandığı anlaşılmakla sanık Ömer Kavili'nin CMK 203/2 maddesi gereğince duruşma salonundan çıkartılmasına başkanlıkça karar verildi duruşmaya devam olundu.

Sanık vekillerinden Av. Salih Döğücü ile Av Nurdan Düvenci Tarkan:
Sağlıklı duruşma yapılamıyor biz de müvekkilimizle birlikte duruşma salonunu terk edeceğiz dediler
Her iki sanık vekilinin duruşma salonunu tek ettikleri görüldü

Dosya tetkik edildi. Başkaca araştırılacak bir husus kalmadığından duruşmaya son verildi.

HÜKÜM:
Gerekçeli kararda izah edileceği üzere;
Sanığa yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeni ile CMK'nın 223/2-a maddesi uyarınca BERAATÎNE
Yargılama giderlerinin kamu üzerine bırakılmasına,
Sanık kendisini vekille temsil ettirmiş olduğu anlaşılmakla 1.250,00 TL. ücreti vekaletin hazineden alınarak sanığa verilmesine, dair,
Talep gibi 7 gün içinde Yargıtay da temyizi kabil olmak üzere sanık ve vekillerinin yokluğunda C.Savcısı Abdurrahman Üşenmez huzurunda, Hakim İbrahim Halil Şua'nın karşı oyuyla ve çokluğuyla verilen karar açıkça okunup anlatıldı. 21.10.2009

Başkan 23137 Üye 38509 Üye 39842 Katip 110557

KARŞI OY: Sanık hakkında müdafii olarak girdiği duruşmada Mahkeme Hakiminin duruşmaya giren müdafilere yönelik ismini söyleyen ayağa kalksın şeklindeki uyarısı üzerine, ayağa kalkan avukat meslektaşına “Otur yerine” demek suretiyle uyarıyı hiçe saydırmaya çalıştığı, ardından da Hakime yönelik “siz hangi hakla meslektaşımızı ayağa kaldırıyorsunuz” şeklinde bağırarak konuştuğu, konuşurken kürsüye yöneldiği ve işaret parmağını da salladığı anlaşılmakla; süre gelen söz ve davranışlarının saygınlığı rencide edici ve aşağılayıcı mahiyette olup, eylemine uyan 5237 sayılı TCK'nun 125/1-3a maddesi gereğince cezalandırılması gerektiği kanaati ile sayın çoğunluğun aksi yöndeki düşüncesine katılmıyorum. 21.10.2009

Katip 110557 Hakim 39842

(NOT:
İlk duruşmaya katılan herkes anımsayacaktır ki, ilk duruşmada bu mahkemenin yargıçları ve duruşma savcısı ile "el kol hareketleriyle konuşma" davranışı yapmıştım.

İkinci duruşmada ise "Bu dava geçen duruşma bitmiştir. Çünkü:
Ben bu kez sanık olarak, mahkemeniz başkan ve üye yargıçları ile, ayrıca duruşma savcısı ile el kol hareketleriyle konuşmuştum; sizler benim hakkımda suç duyurusunda bulunmadınız.

Eğer bana suç duyurusunda bulunsaydınız;
O zaman siz yargıçlar benim davama bakamayacaktınız, yargıçları ret edecektim çünkü vereceğiniz kararı ihsas etmekten öte, vereceğiniz kararı açıklamış olacaktınız.

Suç duyurusunda bulunmadığınızı ele alırsak;
Eğer beni ihbar edenlerin iddiası doğru olupta bu açılan davaya göre onlar kendi namus, şeref ve haysiyetlerine saldırdığımı yorumluyorlar ve böylece kendi namus, şeref ve haysiyetlerini koruyorlar ise, bu mahkeme yargıçlarının ve üyelerinin namus, şeref ve haysiyetlerinin olmadığını kim iddia edebilir ? Ben iddia etmem. İddia edene de o lafı yediririm.
Öyleyse ortada çözülmesi gereken hukuksal bir durum kalmadığından "derhal beraat" kararı verilerek mahkemenizin daha fazla işgal edilmemesini istiyorum demiştik.

Değerli meslektaş ve arkadaşlarım,

"Görülmekte olan davayı etkilememe" sınırı içerisinde USULE İLİŞKİN ÖNERİ VE ELEŞTİRİLERİ genel olarak buraya yazabilir;
veyahut ÖZEL OLANLARI avkavili@gmail e-posta adresime yollayabilirsiniz.

Ömer Kavili
Eski sanık

" Hak, huk, HUKUK; gak, guk, GUGUK!!! "