Mesajı Okuyun
Old 23-11-2009, 16:13   #4
ilksan

Sayın Hukuksever Dr. vermiş olduğum rakamlarda bir yanlışlık yok. Ödenen 29 TL içerisinde muayene artı hastalara uygulanan tahlil ve tetkiklerin neredeyse %99'U dahildir. Sadece muayene ücreti olarak ele aldığımızda devlet tarafından ödenen para 15,50 TL dir. Yazımda eleştirisini yaptığım husus Danıştay 9. Dairesinin yürütmeyi durdurma kararında belirttiği gibi katılım paylarının yasal bir dayanağı olmamasındadır. Sosyal ve hukuk devletinde toplanan sigorta primlerindeki artışların veya azalmaların mutlaka bir yasal zemini vardır. Türkiyedeki gibi tebliğlerle yönetmeliklerle ben yaptım oldu zihniyetiyle artı prim toplanması hiç bir sosyal devlette görülmemiştir. Ayrıca başınızdan geçen olayları örnek olarak sunmuşsunuz ancak hukukumuzun temel prensiplerinden birisi sui-misal emsal olmaz yani kötü örnek örnek teşkil etmez ilkesinden yola çıkarak, gerçekten hasta olan, niyeti tedavi görmekten başka birşey olmayan, doktorunun öneri ve tedavisini uygulayan zavallı hastalarımızın uğradığı hak kayıplarından bahsetmemişsiniz. Sizin önesemediğiniz bir çoğunu da kötü niyetli yada işgüzar bulduğunuz bir muayene için ekstradan 15 TL ödeyemeyecek hastaların sayısı maalesef milyonlarla ifade edilmektedir.
Söylediğiniz gibi ülkemizdeki sağlık harcamaları son yıllarda yüksek oranda artmıştır. Ancak bu ülkemize has bir durum değildir. Sağlık harcamaları bütün dünyada artmaktadır ve artmaya da devam edecektir. Yine de kişi başına sağlık harcamaları oranlandığında Avrupa ülkeleri ve Amerikadaki harcamaların yarısı kadar bile harcama yapmamaktayız.
Türkiye de ki sağlık harcamalarında, yazdığınız gibi çok büyük bir pay ilaç harcamalarına gitmektedir. Bu payın düşürülmesi için etkin çalışmalar maalesef yapılmamaktadır. İlaç tüketiminde milletçe yapmış olduğumuz israf milyarlarca dolarlarla ifade edilmektedir. Ancak bir hekim olarak ilaç israfından kaynaklanan açığın masum vatandaşların muayene olma haklarından kapatılmaya çalışılmasını mazur görmenizi ben bir hukukçu olarak mazur görmüyorum.
"rakamlar ortada, gereksiz yere kanun-hukuk-insan hakları savunuculuğuna soyunmayalım" ifadenizi ise anlamam mümkün değildir. Kanun- Hukuk-insan hakları savunuculuğu hiç bir zaman ve şartta gereksiz bir mücadele değildir.