Mesajı Okuyun
Old 26-04-2012, 07:29   #14
Napoliten

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Napoliten,
ben adaletin arapçasından, türkçesinden bahsetmiyorum. Kavram olarak adaletten bahsediyorum.

Adalet
Almancada Gerechtigkeit'tır
Yunancada: dikaiosýne'dir
Latincede iustitia'dır,
İngilizcede: justice'dır
Fransınzcada: justice'dır

Ve adalet kavramının tüm bu dillerde ifade ettiği veya ulaşmak istediği bir ideal vardır: toplumsal alanda varılması istenen iedal durum. Bu ideal durumda toplum fertlerinin ve toplumsal gurupların menfaatlerinin korunması, üretilen malların dağılımının ve şans eşitliğinin denkleştirilmesi bu denkleştirmeye dayanarak fertlerin bir hak sahibi olmaları ve bu hakkı isteyebilmeleri anlaşılır. Bu durum kavramı hangi kelime ile ifade ettiğinize bağlı değildir.

THS'de adalet konusu ile ilgili mesajları ve felsefe ve hukuk kitaplarında adalet konusunda yazılanları okursanız adalet kavramının tarihi bir gelişimi olduğunu ve aynı kaynak ve hukuk sistemine sahip olan ülkelerdeki adalet kavramlarının da birbirilerinden fazla farklı olmadıklarını görürsünüz.

Saygılarımla

Sayın Gemici;
Bahsettiğiniz kitapları yazıları okudum ama ben sizin çıkarımınızı çıkaramadım. Sanırım evrensel olan insan hakları ile adalet kavramını karıştırıyorsunuz. Yukarıda tanımını yaptığınız şeyi Grotius 16. yy da yapmıştır zaten ve Temel insan hakları ortaya çıkmıştır. Adalet çok farklı bir kavramdır. Adalet evrensel olsaydı aynı suçlara aynı cezalar verilirdi ve insanlar verilen bu cezalarla aynı tatmine erişirdi. Ama tarihin hiç bir anında böyle olmamıştır her toplumun adaleti sağlama yöntemleri farklıdır.

Bahsettiğiniz şey J.J Rousseau'nun bahsettiği toplum sözleşmesidir. Millet iradesi bir toplum sözleşmesi çıkarır ve herkes bu sözleşmeye uyar demiştir. Fakat bunda bile dünya değil devletten bahsedilmiştir. Fakat buna bile Montesquieu karşı çıkmış değişik bölgelerde değişik karakterli uluslar meydana çıkar tek bir toplum sözleşmesi ile sosyal adaleti sağlayamazsınız demiştir.

Adalet etkin oldukları topluluklarda, o topluluğun vicdanlarını rahat ettirmelidir ve her toplum içinde bu vicdani tatmin farklı farklıdır. Fakat temel insan hakları dünyanın her yerinde aynı olmalıdır. Bakın bu siteden aldığım ilginç bir kanun -Bahreyn’de erkek jinekolog doktor kadın hastasını ancak aynadan bakarak muayene edebilir. Bu kanun o toplumu rahatsız etmiyor ama başka bir çok ülkede kabul edilemez. Yani bahreyndeki insanlar erkek bir jinekoloğun kadını elle muayene etmesini adil bulmamışlar ve ceza vermişler, bu işi yapan doktor ceza alınca da toplumsal olarak adalet duyguları tatmin olmuş.