Mesajı Okuyun
Old 25-04-2012, 22:40   #13
Gemici

Alıntı:
Sanırım demek istediğimi eksik ifade ettim. Adalet arapça bir sözcük olup kelime anlamı; zulüm etmemek, herkese hakkını vermek ve lâyık olduğu muâmeleyi yapmaktır. Kelime anlamına baktığımızda da olayın kişiselleştiğini görürüz. Yani hakkını vermek, layık olduğu muameleyi yapmak, her toplumun ekonomik, siyasi, dini, teknolojik olgularına göre değişiklik gösterir hatta yöresel olarak bile değişiklik gösterir.

Sayın Napoliten,
ben adaletin arapçasından, türkçesinden bahsetmiyorum. Kavram olarak adaletten bahsediyorum.

Adalet
Almancada Gerechtigkeit'tır
Yunancada: dikaiosýne'dir
Latincede iustitia'dır,
İngilizcede: justice'dır
Fransınzcada: justice'dır

Ve adalet kavramının tüm bu dillerde ifade ettiği veya ulaşmak istediği bir ideal vardır: toplumsal alanda varılması istenen iedal durum. Bu ideal durumda toplum fertlerinin ve toplumsal gurupların menfaatlerinin korunması, üretilen malların dağılımının ve şans eşitliğinin denkleştirilmesi bu denkleştirmeye dayanarak fertlerin bir hak sahibi olmaları ve bu hakkı isteyebilmeleri anlaşılır. Bu durum kavramı hangi kelime ile ifade ettiğinize bağlı değildir.

THS'de adalet konusu ile ilgili mesajları ve felsefe ve hukuk kitaplarında adalet konusunda yazılanları okursanız adalet kavramının tarihi bir gelişimi olduğunu ve aynı kaynak ve hukuk sistemine sahip olan ülkelerdeki adalet kavramlarının da birbirilerinden fazla farklı olmadıklarını görürsünüz.

Saygılarımla