Mesajı Okuyun
Old 27-09-2006, 09:10   #11
hilal.k

bu arada, sorun içinde diğer sorunu da hemen yanıtlayayım. ,Genellikle fakültelerde yabancı dil şartı arandığı için yüksek lisans için, başvuru yapacağın tarihe kadar yabancı dilini belirli bir seviyeye getirmeye çalış derim ben . Goreceksin mezun oldukatan sonra (hakimlik disinda) elini atmak istedigin her yerde karsina cikacak....

İngilizce yeterlilik için kpds veya üds sınavlarından bazı fakülteler için 50 bazıları içinse (yanılmıyorsam gs için) 70 barajı şartı konuluyor. ama ben merkezi sınavla ugrasmak, harc vs vermek istemiyorum diyorsan her üniversitenin kendi bunyesinde actigi dil sınavında da aynı barajlara tabi olarak lacagin not da yeterli olacak. Merkezi sınavlara girip iyi bir puan almak elbette iyi birşeydir. Ozellikle devlet bunyesinde caliacaksan dil tazminatı almana sebep olur, veya ozelde sana iyi bir referans olur vs Ama fakultelerin kendi bunyesinde actigi sinavlar daha kolaydir. Ya da en azından bunu ben İ.Ü. için rahatlıkla soyleyebilirim. Zira 80 soru ve 3 satlik bir sınav yapılıyor orada ve 5 değil 4 şıklı bir sınav bu da doğruyu yakalama olasılığını daha çok arttırıyor. Biliyorsun saydigim ingilizce sınavların tumunde yanlislarin dogruyu goturmesi gibi bir sey de yok ki bu cok guzel.