Mesajı Okuyun
Old 01-07-2010, 12:36   #8
CEYLİN

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen
Sayın Ceylin

Yukarıdaki görüşünüzün çelişki doğurduğunu söylemek istiyorum . Yanlış anladıysam şimdiden özür dilerim.

Anlayışınıza sığınarak aşağıdaki soruyu sormak istiyorum

Sigortalı,Zorunlu Mali Traik poliçesi kapsamında kendi aracında oluşan zararı kendi sigorta şirketinden talep edebilir mi , edemez mi? Neden ?

Estağfurullah.. Ancak görüşümde çelişki yok.Sadece doğru ifade edememiş olabilirim.Zorunlu sigorta (KTK Zorunlu Traik Mali Poliçesi) ile kaskoyu (Özel sigorta) karıştırmamak lazım.Yanıtıma gelince;
Hayır edemez.
KTK Zorunlu Trafik Mali Poliçesinden (Kısaca Trafik poliçesi diyelim), ancak karşı tarafın talebi halinde ve olayda bizim kusurumuz varsa ödeme yapılabilir.Yoksa biz sigortacımıza başvurup, "Benim KTK Zorunlu Trafik Mali Poliçemden bana ödeme yapın "diyemiyorsunuz.
KTK Zorunlu Trafik Mali Poliçelerin limiti yılbaşından itibaren 17.500,00 TL oldu ve ancak olayda sizin kusurunuz varsa ve karşı taraf (ya da sigortacısı) talep ederse ,sizin KTK Zorunlu Trafik Mali Poliçenizden ödeme alabiliyor.
Sigortalı kusuru bulunmadığı takdirde (Ehliyetsiz ve alkollü olmamak şartıyla), aracında meydana gelebilecek her türlü hasarı ,Kaskosunu (yani özel sigortasını) yapan sigortacıdan talep edebilir.
Bu arada ek bilgi; Park halinde veya 2.bir aracın karışmadığı kazalarda da(mesela aracın altını hatalı yerleştirilen bir mazgala çarptınız ve sizin kusurunuz yok) trafik tespiti olmadan, sadece beyanınızla da hasarı özel kaskonuzu yapan şirket ödüyor.(Biliyorsunuz Türkiye'de polisin gelmesi bazen bir ömür sürüyor da..)