Mesajı Okuyun
Old 03-06-2002, 18:31   #2
Cest la vie

Bana göre iyileşmesi mümkün olmayan ayrıca yaşadıgı her saniye kendisi için bir işkenceye dönüşen bir insanın "Yaşam Hakkı" oldugu gibi "Ölme Hakkı" da bulunmalı.. Hem "yaşam hakkı" ifadesinden bunun bir hak oldugunu açık, "yaşama görevi" veya "yaşama yükümlülüğü" değil de "Yaşama Hakkı".

O acıları çeken, üstelik cevresindekilere verdiği üzüntüyle daha da yıkılan kişi buna karar vermesi gereken kişi olmalıdır. "Bir gün hastalığın çaresi bulunur da acı çekmekten kurtulursun" demek, savunuldugu gibi "yaşam hakkı"nın verilmesi değil, kişiye yapılan bir "işkence"dir. Bu da bütün ülkelerde bir suç zaten..

Ayrıca.. "Yaşam Hakkı" ifadesinden başkası ne anlıyor bilmiyorum ama bana "kişinin parası olmasa da aslında çaresi olan bir hastalıktan ölmesini engellenmesi", ötenaziden daha ön plana cıkıyor gibi geliyor. Yani bir kişinin parası yok, ağır hasta ama tedavi masrafları cok fazla para gerektiriyor.. Bu durumda kişinin ölüme terkedilmemesi, ölümü isteyen bir kişiye verilmiş "yaşam hakkı"ndan daha önemli diye düşünüyorum..

Eğer ben o durumda olsam.. Kimseyi dinlemezdim..

Sevgi ve Saygılarımla
Ahu