Mesajı Okuyun
Old 19-01-2011, 23:23   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan MURAT ACER
Değerli Üstadım Ağır Ceza Mahkemesinin itiraz üzerine verdiği karar C.M.K. gereği kesin karardır.Eğer Ağır Ceza Mahkemesi ret kararına yaptığımız itirazı reddederse bu ret kararı kesin karar olacaktır, dolayısıyla dosya yargıtaya gidemeyecektir.Eğer Ağır Ceza Mahkemesi Asliye Ceza Mahkemesinin eski hale iade ve temyiz talebinin reddine dair kararını itirazen kaldırır ise bu durumda dosyanın yargıtayda incelenmesi mümkün olacaktır. Bir diğer hususta temyiz konusunda C.M.K. yürürlük kanunu gereği mülga 1412 sayılı C.M.U.K.un temyizle ilgili hükümleri uygulanmaktadır acaba C.M.U.K. da bu konuya dair bir çıkış yolu varmıdır.Daha önce aynı konuda verilen temyizin reddi kararının yargıtay yolu açık olarak verilmesi nedeniyle hemen ret kararını temyiz ettiğimi hatırlıyorum fakat şimdi durum biraz karıştı.Tüm meslektaşlara selam.

Alıntı:

itirazdan lehinize gelirse sorun yok, temyiz isteminiz (eski hale iade sağlandığından) işleme konulacaktır

Değerli meslektaşım alıntı cümlem ile itiraz üzerine verilen kararın kesin olduğunu ben de ifade ediyorum. Sizin, temyiz hakkı olup olmadığına ilişkin olarak Yargıtay tetkiki için vereceğiniz dilekçe CMK.m.296/2'ye göre olacaktır. Bu dilekçe itirazın reddi kararına ilişkin değil, temyiz isteminin reddi kararına ilişkin olacaktır. Eski hale iade isteminin reddi (ve bu kararın kesinleşmesi) ile temyiz isteminin reddini ayrı düşününüz. Saygılarımla.

Alıntı:
TEMYİZ İSTEMİNİN KABULE DEĞER SAYILMAMASINDAN DOLAYI HÜKMÜ VEREN MAHKEMECE REDDİ
CMK.Madde 296 - (1) Temyiz istemi, kanunî sürenin geçmesinden sonra yapılmış veya temyiz edilemeyecek bir hüküm temyiz edilmiş veya temyiz edenin buna hakkı yoksa, hükmü temyiz olunan bölge adliye veya ilk derece mahkemesi bir karar ile temyiz istemini reddeder.

(2) Temyiz eden, ret kararının kendisine tebliğinden itibaren yedi gün içinde Yargıtaydan bu hususta bir karar vermesini isteyebilir. Bu takdirde dosya Yargıtaya gönderilir. Ancak, bu nedenden dolayı hükmün infazı ertelenemez.