Mesajı Okuyun
Old 11-11-2011, 13:11   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Öncelikle merhaba . Site yöneticilerine böylesine değerli bir hukuk platformu oluşturdukları için teşekkürler. Benim sorum şöyle olacak ; eşimle süren iki ceza davamız neticelendi. Birincisinde eşime HAGB kararı verildi. Cezası para cezasına çevrilmişti. İkinci davada ise yine HAGB kararı verildi. Ancak cezası para cezasına çevrilmedi. Hapis cezası ertelenmiş oldu. Her iki davadaki şikayetlerimi geri almıştım. Ancak sadece tehdit ve hakaret kısmını geri alıp, fiziksel şiddet uyguladığı hususunu belirtmiştim. İkinci davada hakim şikayeti geri aldığım gerekçesi ile bizi müdahillikten çıkarttı. Ancak olayın aydınlatılması için tanıklarımızı dinledi. Eşim bu karara itiraz edecek olursa ; kararın bozulma yönünde bir durum söz konusu olabilir mi ? Gerekçesi müdahillikten çıkartıldığımız için tanıklarımızın dinlenmesi konusunda itiraz edebilir. Ben ise olayın geçtiği sırada hamile idim. ve fiziksel şiddete uğradığımı belirttim. iki adet doktor raporu sundum. Bu halde yine de kararın bozulma yönünde bir durum söz konusu olabilir mi ?

Sayın konuk,
Öncelikle belirtelim ki, size en sağlıklı yanıtı dosyayı inceleyecek bir avukat verebilir; bizim dava dosyanızı görmeden sonuca dair görüş bildirmemiz ancak falcılık olur. Bu nedenle sorularınız genel ilkeler çerçevesinde yanıtlanacaktır:
- Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararına itiraz durumunda itiraz mercii, sadece HAGB koşullarının olup olmadığı yönünde inceleme yapar.
- Şikayetinizi geri almanız nedeniyle mahkemenin müdahale (katılma) talebinizin reddine karar vermesi doğrudur. Bu husus sanık açısından bir değişikliğe yol açmadığı için, itiraz nedeni olamaz.
- Yine katılma talebinizin reddi ile gösterdiğiniz tanıkların dinlenmesi ayrı şeylerdir. Mahkeme maddi gerçeğe ulaşmak için tüm delilleri toplamak durumunda olduğundan tanıkların dinlenmesi de doğrudur, bu yöndeki bir itiraz da sonucu değiştirmez.

Her tür hukuksal işlerinizde bir avukattan profesyonel hukuksal yardım alırsanız, haklarınızı etkin kullanmanız mümkün olur ve hak kaybına uğramazsınız.