Mesajı Okuyun
Old 25-05-2009, 16:07   #1
Konuk

Varsayılan gerekçeli karar itiraz

iyi çalışmalar diliyorum. Benim sorum; biz eşimle 1 ay önce boşandık. Davayı eşim açmıştı ve benim kendisini başka bir erkekle aldattığım yönünde bir takım iddialarda bulunmuştu. Bu nedenle benden tazminat ve çocuğumuzun velayeti talebi de olmuştu. Ancak, ben vermiş olduğum karşı dilekçede kendisini aldatmamın söz konusu olmadığı, tam tersi eşimin beni aldattığını, hatta bunlarla ilgili delilleri de mahkemeye sunmuş idim. Eşimin beni aldatmasına çocuklarım da bizzat şahitti ve mahkemede şahitlik de yapacaklardı. Eşim bu durumda köşeye sıkışınca gelip anlaşma yoluna gidelim şeklinde talepte bulundu ve anlaşma protokolu imzalayarak mahkemeye sunduk. Mahkeme de bizi anlaşmalı olarak boşadı. Ancak bugün elime geçen gerekçeli kararda eşimin dava dilekçesinde yazmiş olduğu tüm iddaların yer aldığını görünce şok oldum. Yazmış olduğu dilekçe neredeyse aynen yazılmış, benim ise sadece bu iddiaları kabul etmediğim belirtilerek daha sonra anlaşmalı boşanmaya karar verildiği yazılmış. Benim iddialarıma ise hiç yer verilmemiş. Bu durumda benim eşimi aldatmam nedeniyle dava açılmış ve sonrasında anlaşma yoluyla ayrılmışız gibi bir izlenim oluşmuş. Oysa durum tam tersidir. Eşim beni aldatmıştır ve benim bununla ilgili yeterli tanık ve delillerim de mevcut idi. Anlaşmalı boşanma olmasa bu durum gayet net bir şekilde ispatlanacak idi. Oysa eşimin benim kendisini aldatmış olduğum iddiası tamamen iftiradır ve bunu ispatlayamadığı için de anlaşmalı boşanma yolunu seçmiştir. Buna rağmen gerekçeli kararda bu şekilde yazması beni tamamen suçlu göstermektedir. Mahkemeye gidip bu konuyu sorduğumda bana gerekçeli kararın yazılma prosedürünün bu olduğu ve değişikliğin söz konusu olmadığını söylediler. Zira temyiz talebimiz bulunmamakta idi. Ancak benim gerekçeli kararı bu şekilde kabul etmem mümkün değil. Bu durumda ne yapabilirim? Gerekçeli karara itiraz hakkım gerçekten yok mu? Var ise nasıl itiraz edebilirim? Şimdiden teşekkür ederim.