Mesajı Okuyun
Old 19-01-2012, 14:49   #2
av.medine

Sayın meslekdaşım ben de bu konuyu açmak için siteye giriş yapmıştım ama konu tarafınızca açılınca görüş bildireyim dedim. Öncelikle son cümlenize katılmamak elde değil. Bu ne biçim yargı reformu hem de geçmişte avukatlık yapmış bir adalet bakanının başkanlığında oluşturuldu. Yine 3/4 'ünü avukat vekillerin oluşturduğu bir mecliste kabul edilir ise o takdirde daha da isyan edeceğiz. Yalnız benim edindiğim bilgi şöyle ( tabiki basından ) şayet takip miktarı asgari ücreti sınırında ise takip şeklimiz ilamsız takip olacak ise o takdirde icra takibi yapamayacak sadece borçluya " borcunu ödemeye davet "yazısı gönderilecekmiş ; yine takip sonrası haczedilecek menkul eşyaların kıymet takdiri asgari ücretin beş katının altında ise kesinlikle muhafaza yapılamayacak ve dahi eşya evde bırakılacakmış ; yine borçlu ve borçlu ile aynı evde yaşayan aile bireylerinin LÜZUMLU EŞYALARI HACZEDİLEMEYECEKMİŞ ( Bu durumda lüzumlu eşya kavramı her icra müdürü ve her borçlu ve alacaklıya göre farklılık arz edecek ve bu konuda pek çok karışıklıklar oluşacaktır. )
Örneğin hacze gidilen evde BULUNAN BİLGİSAYAR KESİNLİKLE LÜZUMLU EŞYA KAPSAMINA GİRECEKTİR. Yine salonda bulunan oturma grubu da lüzumlu eşya olup buzdolabı hayli lüzumlu eşyadır. Acaba mikro dalga fırın lüzumlu eşya kavramına dahil mi değil mi diye tartışmalar yaşanacaktır.
Şimdi benim anlamadığım "moltof koktey" silahtan sayılır şeklinde yapılacak bir reform paketine icradaki borçluları ve çek bedelini ödemeyen borçluları ne karıştırırsınız