Mesajı Okuyun
Old 09-03-2016, 15:28   #28
üye16777

Alıntı:
Yazan allowgil
Herkese selamlar 2-3 senelik istanbulda bürosu olan bir avukatın aylık 4-5 bin tl kazanabilmesi ne derece olasıdır sizce.

Kıymetli meslektaşım, bana kalırsa karşılaştırma yaparak bir sonuca varmak çok olası değil. Bir laf var, avukatın parası olmaz cebinde milli piyango bileti olur diye. Bir örnek olsa da yeterli de değil, zira sizin kişisel özellikleriniz, avukatlığa bakış açınız da sizin ne kadar kazanacağınızı belirleyen faktörler.

Yoksa, İstanbul'da 2-3 yıl tecrübeyle hiç kazanmayan olduğu gibi yanında avukat istihdam eden ve çok iyi kazanan avukatlar da var.

Bence mesele, özellikle günümüzde klasik yöntemlerle serbest avukatlık yapmak ve bundan bir sonuç almak çok olası değil. Eğer klasik avukatlıktan çıkıp avukatlıkta bir değer yaratabiliyor ve bunu da doğru bir şekilde ifade edebiliyorsanız avukatlıkta hatrı sayılır bir yere gelebilirsiniz. Benim düşüncem. Aslında her iş öyle belki de. Bugün en çok kazanan iş adamlarının biyografilerini okuduğunuzda, istinasız hepsinin, fırsatları iyi görebilen ve ticari hayatta kendi anlamında bir değer yaratan kişilerdir. Avukatlık için ticari bir iş demiyorum asla ama bu prensipleri avukatlığa uyarlayabilmek gerekir diye düşünmekteyim. Sadece bir oturup düşünmeniz gerekir, ben müvekillerime, klasik avukatlardan başka ne verebilirim? Hizmeti ne şekilde sunabilirim? Şirketler, benden neden hizmet almak istesin? Şayet bunları kendinize sorarken, içiniz daralmıyor ama ümitleniyorsanız, hemen büro açmalısınız. Şahsi kanaatim.

Bir nokta da var, "bu meslek bitmiş ya"cı avukat olmamak gerekiyor. Bizim nesilde bu var biraz. Bu ruh hali, insanın avukatlığı yapış biçimine, halk arasındaki, adliyedeki duruşuna yani mesleği dışarıda temsil ediş biçimine de yansıyor. Bu ise hem mesleğe hem avukatın kendisine zarar veriyor. Oysa bir avukat, hem mesleğine saygı duymalı ve baş üstünde tutmalı hem de biraz da girişimci gibi düşünebilmeli. Umutsuz olmamalı, çalışmalı, nasıl fark yaratırımı düşünmeli. Yoksa her meslek grubu kalabık. Önemli olan, fikir üretebilmek. Emin olun, şuan vergi rekortmenleri listesinde adını gördüğünüz avukatlar da bir zamanlar fırsatları iyi görebilenlerdir(Konu başlığı avukatın kazancı olduğu için bu örneği veriyorum). Şimdi de bugün fırsatları görebilen ve değer yaratabilenler, o listede olacaktır. Ümidi yitirmemek, olumsuzluğa kapılmamak, düşünmek gerek.

Şansınız bol olsun meslektaşım,
Saygılar