Mesajı Okuyun
Old 13-04-2014, 00:37   #1
meryem 71

Varsayılan boşanma ile hükmedilen tazminatı vermemek için mal devretme plan yapan eş nasıl engellenebilir ?

Öncelikle değerli site yöneticilerine bizlere bu imkanı sağlarken verdiğiniz gönülden destek için teşekkür ederek sorumu sormak istiyorum.
30 yıllık fiziksel-psikolojik-ekonomik-cinsel şiddete eşi tarafından maruz bırakılmış bir bayan olarak adli yardım aracılığıyla eşime hem boşanma davası hemde mal varlığının çok olması sebebiyle ve çocuklarımla birlikte yıllardır yaşamadığımız zülum( sopalı-demirli-bıçaklı-silahlı) kalmaması sebebiyle yüksek miktar maddi ve manevi tazminat davası açıldı. Yine dava aşamasında ve öncesinde çeşitli mahkemelerden koruma-uzaklaştırma ve adres bilgilerinin gizliliğine ilişkin kararlar alındı.Şu ana kadar Aile mahkemesi tedbir nafakasına ve aile konutu şerhine karar verdi,merak ettiğim soru ise;

Boşanma kararıyla birlikte x miktar maddi-manevi tazminata karar verir ise,
- eşim bu karar ile ilgili tapuya giderek aile konutu şerhini kaldırabilir mi? veya hakim aynı kararlarla birlikte kaldırır mı?
- eşimin tazminat vermemek için hem kararların kesinleşmesini önlemek adına temyiz de bulunup hem de bu süre zarfında mal varlığını başkasının üzerine devretmeyi planladığını akrabasından öğrendim, bu tazminat kararına ilişkin boşanma veren mahkemeden veya hangi mahkemeden tedbir kararı alınır ve başka türlü bu durumu önleme yani tazminatın güvene alınması nasıl sağlanır?

Şimdiden değerli site yöneticilerine ve üyelerine ilginiz için teşekkür ederim