Mesajı Okuyun
Old 12-08-2017, 15:33   #1
Av. H. DOĞRU

Varsayılan İcra dosyasını açan ve yürüten avukatın azil edilmesi halinde, dosyadaki avukatlık ücreti alacaklıya ödenir mi?

Merhaba;
Bir davamı, karşı tarafla muhatap olmamak için bir avukat arkadaşıma verdim. Avukat arkadaşım davayı kazandı ve kararı icraya koydu. Karşı taraf banka teminat mektubunu dosyaya ibraz ederek dosyayı istinafa taşıdı. İstinaf bizim lehimize sonuçlanınca (avukatım şehir dışında olduğu için) ben teminatın bozulması için icraya başvurdum ama avukata tebliğ vs işleri yüzünden (dosyayı hızlıca bitirmek için) avukatımı azil ettim. Ve sadece icra yazısını bankaya götürdüm. Böylelikle dosyadaki avukat ücreti ile beraber tahsilatı gerçekleştirdim.
Sorum şöyle:
İcra md. kapak hesabında avukatlık ücretini de ekleyerek hesap yapmıştı. İcra işlemini avukat vasıtası ile yaptım fakat icra md. tahsilat sırasında azil olduğu için tahsil etmiş olduğum avukatlık ücretinin İİK 361 göre muhtıra göndererek iadesini talep etti. Halbuki icra işlemini yapan avukat arkadaşıma, dosyadan aldığım avukatlık ücretinin tamamını ödedim. İcra müdürlüğünün (karşı tarafın başvurusu üzerine) bu talebini yerine getirmenin doğru olacağını düşünmüyorum çünkü o para sahibine yani dosyayı açıp takip eden avukata verildi.
Sayın meslektaşlarımın bilgi ve birikimi ile tavsiyelerini ve varsa Yargıtay kararı olarak yardımınızı bekliyorum.