Mesajı Okuyun
Old 30-04-2010, 17:43   #9
Av.Selim Balku

Varsayılan İşyerinde aynılık, işverende aynılık

Alıntı:
Peki, sonradan dava açılması halinde işçi alacağına işleyen faizler ve açılmaması halinde iade edilen tutar bakımından doğan faiz kaybı sözleşmede nasıl ele alınmalıdır?

İşçi açısından faiz kaybı olmayacaktır. İşçi davasını sonradan da açsa faiz fesih tarihinden itibaren hükmedilecektir.

Soru.. Asıl İşveren açısından, kıdem tazminatını depo edilmesinde haksız bir kazanç var mı?

Malumunuz kıdem tazminatları son ücret üzerinden hesaplanıyor, işveren mahsup ettiği parayı bankaya koysa bankada en yüksek mevduat faizini verse, son ücret kadar kazanım yapıldığı, varsayılır. Tartışılabilir...

İşyerinde aynılık ve işverende aynılık durumu söz konusu olursa hizmetler birleşir. Olayda asıl işveren ve işyeri değişmemiştir. Bu sebeple işçi kıdem tazminatını talep etmeyi hünüz elde edememiştir.

Soru.. İşçi dava yoluyla kıdem tazminatını talep ederse ne olur?

Öncelikle belirtmeliyim ki davanın kabul edilme ihtimali vardır. Kıdem tazminatını ara ödemelerle ödenmesi, işçinin aleyhine olan, işverenin lehine olan bir durumdur.(birazdan açıklmaya çalışacağım)

Diğer bir ihtimalde ise, işverenin şu şekilde cevap verme hakkı vardır: Kıdem tazminatını talep etme hakkı işçinin/işverenin fesih beyanıyla veya zorunlu sebeple fesih (emeklilik) beyanlarıyla, doğar. Ortada fesih beyanı olmadığı gibi istifa da yoktur.

Soru.. Dava yoluna gidilmeden asıl işveren hakedişten mahsup ettiği kıdem tazminatını işşiye öderse ne olur?

Hiç iyi olmaz, uygulamada sıkça karşılaşılan bir durumdur. İhaleyi alan şirketler değişmektedir, bazı dönemlerde işçiye kıdem tazminatı adı altında ara ödemeler yapılmaktadır.

Pratikleştirirsek..

İşçi 2000 yılında işe girdi,
2002 yılında 500 TL kıdem tazminatı aldı,
çalışması devam ediyor,
2004 yılında 1000 TL kıdem tazminatı aldı,
çalışması devam ediyor,
2006 yılında 2000 TL Kıdem tazminatı aldı.
çalışması devam ediyor,
2008 yılnda 4000 TL aldı,
İşçi 2010 yılında emekli oldu,
Toplam 10 yıllık hizmet var,
Tazminata esas ücreti 2000 TL
Alması gereken ücret 20.000,00 TL
Mahsup miktarı(daha önceden ödenen): 7500 TL

Soru.. İşçi ne kadar tazminat alır.

İşçi 11.170,00 TL Tazminat alır,
Daha önceden ödenen kıdem tazminatları yasal faizi ile mahsup edilir. Yukarıda ki örneğin ana parası 7500 faiz miktarı 3670 TL dir.

Son soru.. işçi bu parayı kendi iradesi ile mi almıştır?

Hayır,

uygulamada işçinin hesabına yatırırlar, dar zamanımda bana para veren patronumdan allah razı olsun der...

Bu kadar yazdım ancak hala sorunun ve saçmalığın ne olduğunu yazamadım. Vaktim kalmadı, toparlamam zaman alabilir, soruyu soranın soru hakkını gaspederek konuyu başka yere getirmişim gibi görünüyor,(aslında bağlantılı) akşam oldu. İlgilenen olursa sonra yazabilirim.

Kolay Gelsin...