Mesajı Okuyun
Old 11-10-2009, 22:49   #43
Academic

Bir şeyi ifade etme gereği duydum. Sanırım savunmadığım bir şeyi savunur gibi algılandım. Bir varsayım üzerinden hareketle yazdığım yazıların bir bütün olarak ardışık okunmasının anlatmak istediklerimi daha anlaşılır kılacağını düşünüyorum.

Bu açıklamadan sonra ;

Şöyle bir soru sormuştum. Madem namus kavramı kadın üzerinden tanımlanıyor. Ve madem kadın ve erkeğin evlilik dışı birlikteliğini hoş görmediğini söyleyen bunca insan var. Ve madem insanlar kadını evlilik içinde yapmasını normal karşıladığı bir eylemi evlilik dışı yaptığı için onu namussuz addediyor. Ozaman soru şu:

Kadın ve erkeğin evlilik dışı cinsel birlikteliğinin yasaklanmasının gerekçesi nedir?

Sayın Admin soy bağına ilişkin gerekçeleri günümüz tıp teknolojisindeki ilerlemeler ve cinslerin doğurganlığının olmadığı durumlar için açıklamış. Peki sadece bizim kültürümüzde değil bazı kültürlerde de (bakınız Anglo Sakson vs) ya da dinen de (kitabı indirilmiş tüm dinler) yasaklanmış olan evlilik dışı cinsel birlikteliğin yasaklanarak namussuzluk kabul edilmesinin gerekçesi nedir? Her şeyin bir nedeni olmalı. Dinler sadece kadınlara değil erkeklere de bunu yasaklarken toplum sadece neden kadını bundan dolayı namussuz addediyor?

O zaman bu eylemi yapan sadece kadın değil erkek de namussuz sayılmalıdır öyle değil mi? Tabii eğer bu bir namus ölçütü olarak kabul edilirse..