Mesajı Okuyun
Old 11-10-2009, 21:12   #34
Academic

Küçük bir ekleme: Kütürümüze sinmiş bu eşitsizlik düşüncesini nasıl ayıklayacağımızın üzerinde tartışmamız ve bunun için çözümler bulmamızın zamanı gelmiştir. Bu kültürel bağlamda namusu ve namussuzluğu tartışmak çözüm değil kısır bir döngüye girmekten öte değildir. Bu kültürde zararlı ve değişmesi gereken şeyleri ayıklamanın tek yolu eğitim değildir. İnsanların sosyalleşmesini yani değerleri içselleştirmesinin yolu eğitim, bilim, sanat, teknoloji ve gruplarla sosyal etkileşimdir. Tüm bu kurumlar bize değer aktarımı yaparken zararlı zararsız ayrımı yapmaz ve topluma uyumumu gerçekleştirmek için yaygın olanı içselleştirmemizi sağlar. Bize düşen tüm bu kurumlarda bu zararlı olanları ayıklamak için gereken değişiklikleri yapmaktır. Ders kitapları değildri tek bakmamız gereken örmeğin. TV filmleri, magazin kültürü, bilimsel ortamda kadın akademisyenlere tavırdan tutun her şey bizim yani biz kadınların kendilerini erkeklerle eşit olmadığımız mesajını ileten iletilerle doludur. Tabii erkeklere de bu mesajlar aynı şekilde gidiyor. Namusu bir kadına sorsanız da ortalama bir kadın size bu kültürde geleneksel kabul edilen namus kavramını dillendirecektir. Dolayısıyla yapılması gereken geniş kapsamlı bir kültür değişimdir. Bunun ilk ayağı çok şükür ki Cumhuriyet döneminde atıldı ancak büyük bir geriye gidiş söz konusudur. İlerlemek ve atılım yapmak gerekirken gerileme davranışına giren sürecin çok iyi analiz edilerek bir şeyler yapılması gerekiyor. Kişi kişi, tek tek sadece çatlak sesler olarak kalıyoruz. Topyekün bir atılım şarttır..

Saygılar..

PS: Konu dışına çıkılmaış gibi görünebilir ancak bu kültürde namus nedir ne değildir sorusuna verilecek yanıtlar çok değişken olmaz. Bundan ötürü farklı bir boyut dile getirmeye çalışıyor ve siz aydın insanları bu konuda politika ve strateji geliştirenlere yayınlarıyla baskı yapma noktasında son günlerin moda kavramı olan açılım için uyarmaya çalışıyorum..