Mesajı Okuyun
Old 30-04-2012, 21:47   #6
Av. Bülent Sabri Akpunar

Alıntı:
Yazan aykutyigit
Tasarrufun iptali davasında iptali istenen işlem taşınmaza ilişkinse bu taşınmazın aynına ilişkin olmuyor mu genelde .Sonuçta mülkiyetin değişmesi söz konusu.Ayrıca
Taşınmazın aynından doğan davalarda yetki
MADDE 12- (1) Taşınmaz üzerindeki ayni hakka ilişkin veya ayni hak sahipliğinde değişikliğe yol açabilecek davalar ile taşınmazın zilyetliğine yahut alıkoyma hakkına ilişkin davalarda, taşınmazın bulunduğu yer mahkemesi kesin yetkilidir. diyor madde.Burada kesin yetki yok mu.Siz yok demişsiniz.Tam anlayamadım o kararı.İyi çalışmalar.

Hayır mülkiyet değişmiyor.Diğer deyişle tapu iptali söz konusu değil.Sadece taşınmazın alacaklı lehine satışına karar veriliyor. Bu nedenle bu dava taşınmazın aynına ilişkin değil.

Alıntı:
Sonuç Ne Peki ?
Davayı Doğru Yerde mİ Açtım ben şimdi ?

"Davalılardan birinin mernis adres ikametgahı İstanbul, diğerinin İzmir, Diğerinin ikametgahı ise Samsundur"

HMK 7/1 : "Davalı birden fazla ise dava, bunlardan birinin yerleşim yeri mahkemesinde açılabilir. Ancak, dava sebebine göre kanunda, davalıların tamamı hakkında ortak yetkiyi taşıyan bir mahkeme belirtilmişse, davaya o yer mahkemesinde bakılır.

Hükme ve anlatımınıza göre Samsun Mahkemeleri de yetkilidir.Zira davalılardan birinin ikametgahı Samsun'dur. Ayrıca hepsi için öngörülmüş özel bir yetkili mahkeme yoktur. Yine, olayda HMK 7/2 'ye gire bir itiraz da bence dinlenmez(7/2 : Birden fazla davalının bulunduğu hâllerde, davanın, davalılardan birini sırf kendi yerleşim yeri mahkemesinden başka bir mahkemeye getirmek amacıyla açıldığı, deliller veya belirtilerle anlaşılırsa, mahkeme, ilgili davalının itirazı üzerine, onun hakkındaki davayı ayırarak yetkisizlik kararı verir.) Zira taşınmazlar ve icra takibi Samsun'da yapıldığı için bu hususta alacaklı olarak kötü niyetli olduğunuz ileri sürülemez.