Mesajı Okuyun
Old 14-09-2015, 21:13   #1
Stj.Av.Duygu Payam

Varsayılan Stajer Avukatlardan Alınan Gırıs Kesenegı Ödenegı

Sevgılı Meslektaslarım,
Kilis barosunda avukatlık stajımı başlatmak için başvurdugumda avukatlık kanununda yer almayan ve anayasa,kanun dayanagı olmayan giriş keseneği adlı 250 tl tutarındakı bır parayı odememem gerektıgı soylendı.Bende bunun hukukı dayanagını sordugumda yonetımle alınan bır karar oldugu soylendi. Bunun üzerine bende avukatlık kanununda boyle bırseyin yer almadıgını ve bu parayı odemeyecegımı soylediğim de baro baskanı ile gorusmem söylendı.Baro baskanı bütün baroların aldıgını soyledı ve bu parayı yatırmazsam stajımı baslatmayacıgını beyan etti.Bende İstanbul,Ankara,Isparta,Gaziantep barolarının almadıgını bunu arastıracagımı ve ödememe zorunlulugum yoksa ödemeyecegimi soyledim ve Turk,ye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezı ıle gorustum ıkı turlu basvuru hakkım oldugunu soyledıler.
1.Parayı yatırıp ıtıraz hakkımı kullanabılecegım.
2.Parayı yatırmadan ıtıraz hakkımı kullanabılecegım.
Ancak parayı yatırıp ıtıraz edersem stajımda herhangı bır sorun olmaması ıcın daha saglıklı oldugunu ögrendim.Bende parayı yatırıp Kılıs Barosuna itiraz ettim ve bekledigim gibi hicbir hukuksal dayanagı olmayan açıklamalarla reddedildı.Şimdi Türkiye Barolar Birliğine itiraz edicem ve bu konuda daha önce aynı sorunları yasayan meslektaslarımdan bilgi almak istiyorum.

Mesleğe yenı adım atmıs hiçbir geliri olmayan stajerlerden giriş keseneği almak ne kadar doğru?Baroların stajerlere yardım yapması gerekirken yönetımle aldıkları kararlarla ödemek zorunda olmadığımız paraları ödettirmek Baroların çalışma ve varoluşlarına aykırı değil mi?

Şimdiden teşşekkür ederim.İyi akşamlar.