Mesajı Okuyun
Old 23-12-2012, 10:24   #65
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan kenan iskender
T.C.
YARGITAY

4. CEZA DAİRESİ

E. 2010/4980

K. 2012/4215

T. 29.2.2012

• GÖREVİ YAPTIRMAMAK İÇİN DİRENME ( Sanığın Evde Haciz İşlemi Yapan Avukata Yumrukla Vurup "Ben Seni Öldüreceğim Cinayet İşleyeceğim Bu İş Burada Kalmayacak" Diyerek Tehdit Etmesi ve Haczin Yapılmasını Engelleme Eylemi )

• HACİZ YAPAN AVUKATA VURMAK VE TEHDİT ETMEK ( Haczin Yapılmasını Engelleme Eylemi - Görevi Yaptırmamak İçin Direnme Suçunu Oluşturduğu )

• AVUKATA VURMAK VE TEHDİT ETMEK ( Sanığın Evinde Haciz İşlemi Yapan - Görevi Yaptırmamak İçin Direnme Suçunu Oluşturduğu )

5237/m.265/2

DAVA : Gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : a ) Borcu nedeniyle sanığa ait evde icra memurları ile birlikte haciz işlemi yapan mağdur avukata, yumrukla vurup " ben seni öldüreceğim, cinayet işleyeceğim bu iş burada kalmayacak" diyerek tehdit etmesi biçimdeki haczin yapılmasını engellemekten ibaret sanığın eyleminin bütünüyle TCY.nın 265/2. maddesinde düzenlenen görevi yaptırmamak için direnme suçunu oluşturduğu gözetilmeden, suç vasfında yanılgıya düşülerek tehditle birlikte yaralama suçundan hüküm kurulması,

b ) Kabule göre de;

Tekerrüre esas geçmiş hükümlülükleri bulanan sanık hakkında 5237 sayılı TCY'nın 58 maddesinin uygulanmaması,

SONUÇ : Yasaya aykırı O yer C.Savcısının temyiz nedenleri yerinde görüldüğünden tebliğnameye uygun olarak HÜKÜMLERİN BOZULMASINA, yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyama esas/hüküm mahkemesine gönderilmesine,yeniden hüküm kurulurken karşı temyiz olmadığından 5520 sayılı Yasanın 8/1. maddesi gereğince yürürlükte olan 1402 sayılı CMY.nın 326/son maddesinin gözetilmesine, 29.02.2012 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

YUMRUKLA VURUP.....
Yüksek Daire'nin bu son görüşünü, önceki 765 sayılı Ceza Kanunumuz ve uygulamaları ile de mukayese yaparak fikir beyan edecek değerli meslektaşlarımın dikkatine sunuyorum.