Mesajı Okuyun
Old 13-11-2015, 14:35   #3
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan sozer34
Değerli Meslektaşlarımız,

X adlı meslektaşımız avukatlık ücret sözleşmesi yapmadan veya bir talepname(çekişmeli olarak boşanma talebi içeren) almadan, salt boşanma vekaletine dayanarak M adlı müvekkilinin çekişmeli boşanma davasını açmıştır. M(Müvekkil) ise ben anlaşmalı boşanmak istiyordum diyerek siz benden yazılı talimat almadan çekişmeli boşanma davası açtınız diyerek, avukatını azletmeden Y adlı başka bir avukata vekalet vererek eşinden anlaşmalı olarak boşanmıştır. X in açtığı Derdest olan çekişmeli boşanma davası da konusuz kalarak düşmüştür.

Bunun üzerine hiçbir ücret alamayan X adlı avukat, asgari ücret tarifesi üzerinden avukatlık ücreti tayin ederek M aleyhine işbu ücreti almak için ilamsız icra takibi başlatmıştır. M takibe itiraz edince de, X itirazın iptali davası açmış, delil olarak dava dosyalarını ve M ile aralarındaki telefon mesajlaşmalarını dosyay delil olarak sunmuştur.( dava konusu meblağ, senetle ispat sınırının altındadır.)

Bu halde, mahkeme salt telefon mesajlarını dikkate alarak, davanın kabulüne ve takibin devamına karar verebilir mi? Saygılar...
Ben itirazın iptal edileceğini düşünüyorum. Çünkü ortada bir azil söz konusu değil. Müvekkilin anlaşmalı boşanma talimatı(sözlü) verdiğini varsaysak dahi azil ve azil gerekçesi olmadığı için davacı olan meslektaşın davasının haklılığına karar verileceğini düşünüyorum.