Mesajı Okuyun
Old 15-06-2008, 17:47   #1
Av. H. DOĞRU

Varsayılan Kıdem tazminatı alacağı için iş davasından önce açılan muvazaa sebebiyle iptal dava

Müvekkil 14 yıllık kıdem tazminatı alacağı için iş mahkemesinde dava açmadan önce, kıdem tazminatını kazanması halinde, tazminatın alacağının tahsilinde zorluk çekmemek için şirketin üstünde kayıtlı aracın, şirket ortağının üstüne muvazaalı olarak geçirmesi nedeniyle Asliye Hukuk Mhk.’de, (ki daha evvelki yıllarda haksız işten çıkarılan ve mahkeme kararıyla tazminat hakları doğan şahıslara ödeme yapmamak için şirketin içi şirket ortaklarınca boşaltılmıştır.) bu araç devrinin muvazaa sebebiyle iptaline karar verilmesini talep etmiştir. (Aracın trafik kayıtları üzerine tedbir talebimiz yerinde görülmüş ve teminat karşılığı tedbir de konulmuştur.)
Ancak ilk celsede, sayın mahkeme hakimi, dilekçede sorun olduğunu belirterek, ara kararında bir dahaki celseye kadar dilekçenin ıslahını, dilekçenin ıslah edilmemesi halinde, “talep edilen kıdem tazminatı hususunda, herhangi bir takip yapılıp yapılmadığı ve buna ilişkin alınmış bir aciz vesikası varsa bu aciz vesikasının ibrazı açısından” gelecek celseye kadar kesin süre verdi.
Kıdem tazminatına ilişkin iş davasını ise yukarıda belirttiğim muvazaa sebebiyle iptal davasından sonra açtım. Çünkü aracın üzerine tedbir konulmasını bekledim.
Sayın meslektaşlarım işin doğrusu sayın mahkeme hakiminin ne hususta ıslah istediğini kavrayamadım çünkü Yargıtay’ın 4. Hukuk Dairesinin 2000/787 E. ve 2000/2974 K. sayılı 03 Nisan 2000 tarihli kararına dayanarak dilekçemi hazırladım.
Ancak daha sonra davalı tarafın sayın mahkemeye sunduğu Yargıtay kararına göre elimde aciz vesikası olmadan muvazaa sebebiyle iptal davasını açamayacağımı anladım.
Soru 1.)Kafama takılan husus şudur; mahkemenin ara kararında, dava dilekçesinin ıslahı için süre verilmesi, dava dilekçesi ıslah edilmez ise mahkemeye aciz vesikasının sunulması hususunda tarafımıza kesin süre verilmesi kararlaştırılmıştır. Buradan anladığım kadarı ile sayın mahkeme bana iki alternatif sunuyor. Ya dilekçeni ıslah et veya aciz vesikası ibraz et diyor. Kıdem tazminatı davası devam ettiği için aciz vesikası sunma ihtimalim yok. Hangi konuda ıslah edeceğimi de anlamadım.
Soru 2.) Daha önce aynı şirket tarafından işten atılan ve mahkemece kıdem tazminatına hak kazanan ve icra yoluna da giden işçiler, şirketin içi boşaltıldığı için alacaklarını tahsil edememişlerdi. Peki bu işçilerin aynı şirket ile ilgili aldıkları haciz tutanağını geçici aciz vesikası olarak kendi davamda mahkemeye sunabilir miyim? Sayın mahkeme bunu kabul eder mi ?
soru 3.) Hakimin ilk celsede aciz vesikası için tarafımıza kesin süre vermesi doğru mu?
Bu konularla ilgili yardımlarınızı ve varsa, Yüce Yargıtay kararları hakkında bilgi vermenizi rica ederim.