Mesajı Okuyun
Old 10-03-2011, 18:28   #13
fatmas

Merhaba,
Keşidecin çek iptal davası açamaması ve TTK 711/3 ün mülga olması nedeniyle bankaya ödemeden men talimatı da verememesi mağdur keşideci açısından kabullenilmesi zor bir durum. Bir kaç gün önce bir yakınım bu olayı birebir yaşadı. Keşideci çeki imzalıyor, kaşeliyor, ertesi günü kargoya verecekken sabah aracının çalındığını görüyor. Öncelikle Savcılığa müracaat ediyor ve hemen akabinde çekin iptali için tedbir talepli dava açıyor. Davasının reddedileceğini maalesef keşidecinin açacağı iptal davasının redde mahkum olduğunu söylüyorum.
Yukarıda okuduğum tüm mesajlar da bu yönde . Ancak araştırırken keşidecinin bu davayı açabileceğine ilişkin Poroy / Tekinalp Kıymetli Evrak Hukuku Esasları ( 5941 sayılı Çek Kanunu Yorumu ile ) sayfa .337 .)bir görüşe rastladım. Aynen aktarıyorum :

" ... Çek sadece keşideci tarafından imzalanmış ve keşidecinin elinden çıkmışsa keşideci iptal davası açabilir. Çünkü, bu halde kişideci hem bir anlamda hamildir, hem de çeke varlık kazandıran irade çekte yer almıştır " Hocamız Y 19 HD 'nin 06.02.1997, 1996/6249, 1997/959 K. ( YKD 1997, s.1123 ) sayılı kararının bu hakkı keşideciye tanıyan münferit bir görüşü yansıttığını ifade etmiş . Maalesef şimdilik kararı bulamadım. Kararı bulup burda paylaştıktan sonra konuyu yeniden değerlendirmenizi rica edeceğim. İyiakşamlar dilerim.