Mesajı Okuyun
Old 07-01-2008, 11:57   #7
Av. Hatun Olguner

Tevfik Bey;

Sorunuzdan,hak düşürücü süre ile ilgili hafif bir tereddütte bulunduğunuz anlaşılıyordu. Küçük çocuklar yönünden hak düşürücü süre,kayyım tayininden itibaren başlayacağı için endişe edecek bir durum yoktu. Sorudan çocukların küçük mü ? reşit mi ? olduğu da belli olmadığı ve ayrıca konu ülkemizde yaygın soru/nlara ilişkin olduğu için,genel bir bakışta bulunmak faydalı olur düşüncesi ile kendi baktığım dava örneğini de ekledim.
Ayrıca büyük şehirlerde kayyım tayini ve genel olarak duruşma günleri çok ileri tarihlere tekabül ettiği için,bizim için zaman problemi sözkonusu oluyor. Mesela Adana"da kayyım tayini en erken 6 aylık bir zaman gerektiriyor. Bu nedenle zamandan kazanma ile ilgili,benim de başvurduğum bir yol olarak,bir yandan davayı açmak ve gün almak,bir yandan da kayyım tayini için başvurup,tayin edildiğinde kayyumun davaya muvafakatını ve katılımını sağlayarak davayı yürütmekle ilgili pratik yolu önerdim. Sizin zaman probleminizin olmaması,mahkemenin iş yüküne bağlı şanslı bir durum.Kolaylıklar dilerim.