Mesajı Okuyun
Old 14-10-2008, 07:16   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan BurakALTIPARMAK
inşaat sözleşmenizde iskan raporu ile ilgili maddeler nasıl?

Aslında bizin olay biraz değişik. Yüklenici Kooperatif ile arsa sahibi arasındaki sözleşme 1988 de yapılmış. Sözleşmeye göre inşaata başlandıkyan sonra 6 ay içinde tapu verilecek diye açık madde var.

İnşaat sırasında arsa sahibi nasıl olduysa 2-3 yıl kooperatif başkanı olmuş, onun başkanlığı sırasında adam kendine asma kat yapmış, noterden yapılan ek bir protokolle bu asma katın kendine ait olduğunu ve bu asma kat ile ilgili bütün problemlerin kendisi tarafından karşılanacağını yazmışlar imzalamışlar.

Sonra 2005 yılında adi yazılı bir sözleşme ile yine bu asma kat yüzünden belediyenin ruhsat vermemesi durumu hakkında kendisi tadilat projesi yaptıracak ve tapuyu en kısa sürede vereceğini yazmış ve imzalamışlar.

Biz söz konusu tapu tescil davası açtığımızda arsa sahibi davalı cevabında "tapuyu kooperatif almaktan imtina etti" diye savunma cevapları var.

İnşaat sözleşmemizde iskan raporu ile ilgili maddeler yok. Sadece yapının %67si kooperatif üyelerine %33 ü ise arsa sahiplerinin olacağı hususunda maddeler var.

Benim varmak istediğim sonuç şu:

Sözleşme gereği tapunun kooperatife tescil edilmesi ve kooperatif de tadilat projesi yaparak belediyeden ruhsat ve iskan aldıktan sonra herkese sözleşmeye göre yerlerini vermesi. Ancak tadilat projesi yapmadan önce biz tapuyu almak istiyoruz. En son duruşmada ben savunmamım sonunda "inşaatın %60 ı bile bitse yapgıtay tapu takririnin yapılabileceğinin mümkün olduğunu söylüyor" dedim. hakim de bu konuda elinizde yargıtay kararı var ise getirin bakalım dedi.

Özetle; inşaat bitmiş ancak projeye uygun değil. Herkes 5 yıldan beri evinde oturuyor. Fiilen hiç bir sorun yok. Apartmanın ruhsatı ve iskanı yok. Tapu mal sahibinin üstünde arsa tapusu. Bizde tapuyu sözleşme gereği yüklenici kooperatif üzerine tescilini istiyoruz. Sonra tadilat projesi yapacağız.

Fikirlerini beyan edenlere şimdiden teşekkürler.