Mesajı Okuyun
Old 03-09-2018, 15:26   #1
Av. Yakup AYDIN

Acil İhtiyati Haciz - Yetkisiz İcra Dairesinde Takip - İtiraz Durumu

Merhabalar.

Yetkili icra dairesi Küçükçekmece icra daireleri olan bir senet için bu adliyede Ticaret Mahkemesi bulunmadığı için Bakırköy Ticaret Mahkemesi'nden ihtiyati haciz kararı alınmıştır. İhtiyati haciz kararı da Bakırköy icra dairelerinde takibe koyulmuştur. Yargıtay'ın görüş değiştirmesi sonucunda, ihtiyati haciz kararı veren mahkemenin yargı çevresindeki icra dairelerinin yetkili hale gelmediği kabul ediliyor. Yani ihtiyati haciz kararı Küçükçekmece'de takibe koyulması gerekirken yetkisiz olan Bakırköy icra dairesinde takibe koyulmuştur.

Bu durumda, borçlunun yetki itirazında bulunabileceği dikkate alınarak:

1. Borçlunun itiraz süresini beklemeden, yani tebliğ ve itiraz olmadan önce dosyayı yetkili icra dairesine göndermenin bir yolu var mıdır?

2. Borçlu yetki itirazında bulunursa ve mahkeme yetki itirazını kabul ederse, biz de dosyanın yetkili icra dairesine gönderilmesini istersek, ihtiyaten koyulan hacizler geçersiz hale gelir mi? Ayrıca, dosya yetkili icra dairesine gidene kadar 10 günlük süre geçmiş olacağı için ihtiyati haciz kararının artık uygulanamayacağı gibi bir durum oluşur mu?

3. Şu an başlatılan takipten feragat edip yetkili yerde yeniden ihtiyati haczin uygulanmasını talep edebilir miyiz? Bu durum harç ödeme dışında bir sorun oluşturur mu?

Durumun aciliyeti ortadadır. Araştırmalarıma rağmen bir çözüm bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilecek meslektaşlarımızdan yardım bekliyorum. İlginiz için şimdiden teşekkürler.