Mesajı Okuyun
Old 30-06-2006, 15:45   #2
Av.H.Sancar KARACA

Sayın elvann.

Bazı hususların açıklığa kavuşturulması halinde sorularınıza tatmin edici cevaplar verileceği kanısındayım, Şöyle ki;
İlk soru ile ilgili olarak,
-Anlaşıldığı kadarı ile görevde bir kooperatif Yönetim Kurulu ve bloklar halinde devam eden kooperatif inşaatları var. Ve doğal olarak kooperatif tüzel kişiliği ayakta, inşaatın yönetimi /finansmanı kooperatifçe ifa ediliyor.
Bu durumda, hangi üyelerin hangi blokta konut/işyeri sahibi olacakları (hangi bağımsız bölümün hangi ortağa tahsis olacağı) henüz belli değil.Bu durumda, kim hangi blokun yönetimine talip olacak, nasıl?

Bu aşamada yönetimde böyle bir ayrışma mümkün gözükmüyor. Kooperatifin, ana sözleşmede yazılı amacını gerçekleştirnceye kadar tüzel kişiliğinin devam etmesi asıldır.Tüzel kişiliğin bölünmesi mümkün olmadığı gibi,her blokun kendi içinde bir yönetim oluşturması da mümkün değildir.Blok yönetimi, Kooperatifler Kanunu'na göre değil, Kat Mülkiyeti Kanununa göre tesis olunabilir ki, bunun için de kat irtifakı ya da kat mülkiyeti aşamasına gelinmiş olmalıdır.Görünen kadarı ile inşaat bitirilmediği, ferdileşme de sağlanmadığı için blok yönetimi tesisi mümkün görülmüyor, ana yönetim (den kastınız kooperatif yönetim kurulu ise) koop.yönetim kurulunun istifası da söz konusu olmaz.İnşaatlar bitirilmiş, ferdi tapular alınmış, kooperatif de tasfiyeye yönelmiş ise, taşınmazlar ,KMK'na tabi olarak Site Yönetimi (ya da her parsel veya her blok için kendi yönetimi) oluşturularak idare edilebilir. Kat Mülkiyetine tabi yönetimin muhatapları da kooperatif ortakları değil bağımsız bölüm malikleri olur.
2."kat maliklerine karşı giderlerden dolayı yönetimin hukuken takip yapma yetkisi varmı ?" dan maksadınızı ise anlayamadım.Ek açıklama yapılrsa, (dediğim gibi) yardımcı olunabilir sanıyorum.

3-"Tüm bloklar bitirilmemiş" vaziyette, biten bloklar için iskan izninin kooperatif yönetimince mi, kendisine bağımsız bölüm tahsis olunan kooperatif ortağınca mı alındığı, genel kurulda bu yolda alınan kararın ne olduğu v.s. ayrıntılar verilebilirse (Henüz Kat Mülkiyeti Kanunu'nun uygulanması söz konusu olmadığı için) sorunuz cevap bulabilir kanısındayım.

Akla gelenler bunlar şimdilik.Size kolaylıklar diliyorum.