Mesajı Okuyun
Old 25-08-2023, 10:18   #1
Öznur Türk

Varsayılan Hisseli Gayrimenkul Satış Sözleşmesinden Cayma

Sayın Meslektaşlarım,

Müvekkil bir şirket ile 2015 yılında hisseli gayrimenkul satış sözleşmesi imzalıyor. Daha sonra caymak istiyor ancak şirket üyelik tipini yükseltmeden cayamayacağını söylüyor ve üyelik tipinin yükseldiği başka bir sözleşme imzalıyor. Cayma hakkını kullanmak istese de şirket bedel iadesi yapmaktan kaçınıyor müvekkil de elimde bari tapu olsun diyerek 2016 yılında tapuyu üzerine alıyor. Ancak tapuda satış yapan şirket ile sözleşmelerin imzalandığı şirket farklı şirketler. Mersis ve ticaret sicil gazetesinden kontrol ettiğimde şirketlerin kurucularının aynı olduğunu gördüm.

Sözleşmelerde devri yapılacak taşınmaz tam olarak belirlenmemiş durumda bunun yerine "1 ada, 1,2,3,4 parsellde bulunan bağımsız bölümlerden biri" yazılmış.

Daha sonra yine üyelik tipini yükselteceğiz diyerek sözleşme üzerine sözleşme imzalatıyorlar, müvekkilin üzerine 4 adet tapu görünüyor ve sözleşmeler ile tapuda yazan şirketler farklı olduğundan 7 farklı şirket ile karşı karşıyayız.

Merak ettiğim husus, sözleşme ile tapu devri yapan şirketlerin farklı olmasını nasıl değerlendirmeliyim? Tapu iptali, cayma hakkı ve bedel iadesi istiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum, en azından fikir yürütebilirseniz çok mutlu olurum.