Mesajı Okuyun
Old 02-03-2017, 10:25   #2
Admin

Bu konuda kiracı olarak fazla yapabileceğiniz birşey olduğu görüşünde değilim.

Aşağıdaki konuya verdiğim cevapta da arz ettiğim gibi kira aktini sona erdiren ve tahliyeyi sağlayan esasında kiralayan değil, devlet:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=89310

Çok zorlarsak burada tartışabileceğimiz olsa olsa kiralayan kiralarken art niyetli miydi (mesela kentsel dönüşüm olacağını gizledi, kiraladıktan hemen sonra çürük raporunu o mu aldı vs.) olabilir. Ama dediğim gibi çok zorlama bir tartışma olur, çünkü bugün artık eski bir binada kiralama yapan hiçkimsenin binanın bir noktada kentsel dönüşüme gireceğini önceden düşünemeyeceğini söylemek oldukça güç.

Dolayısıyla depozitonuzu geri almak dışında ben başkaca yapabileceğiniz birşey olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki tahliye etmemek vs. de bir çözüm olmayacak, tahliyeyi kiralayan veya kat malikleri değil, bizzat devlet yapıyor.

Bu arada kiracı da olsanız 6303 sayılı yasa gereğince kira yardımı alıp alamayacağınızı değerlendirebilirsiniz. Aslında yasa gereğince 1 yıldan uzun süre oturmanız gerekiyor ve sanıyorum sizin durumunuza uymuyor ama yine de bir araştırabilirsiniz.