Mesajı Okuyun
Old 08-02-2012, 21:17   #10
üye31284

Alıntı:
Yazan pehlivanoğlu
Öncelikle cevap vereyim. Ben cevap dilekçesinde davanın reddedileceğini düşündüğüm için tazminat veya nafaka talep etmedim. Bizim açacağımız davada talep etmeyi düşünmüştüm.

Karar bugün tarafıma tebliğ edildi. Aynen aktarıyorum.

olay anlatılmış
.......

dinlenen tanık anlatımı, dosya kapsamından eşlerin 12 yıl gibi uzun bir süre bir araya gelip hayatı birlikte yürütemedikleri, eşler arasında birliktelik duygusunun yok olduğu sonuç ve kanaatine varılmış tarafların boşanmalarına ilişkin aşağıdaki hüküm tesis edilmiştir.

HÜKÜM: Açıklanan nedenlerle;
............BOŞANMALARINA,
harç vs....

Karar bu şekilde geldi. Kesinlikle kusur araştırması veya kimin kusurunun daha fazla olduğu açıklanmamıştır. Bu kararı Yargıtaya'a temyize göndereceğim. Dilekçeye yazarsam etkili olacak ekstra hususlar konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Kusur konusuna özellikle yüklenmelisiniz.

Yargıtay'ın kanun yaratması yanlış olduğundan sırf toplum için yarar kalmadı diye kusuru yok sayarak boşanma kararını onayamaz. Yani onar da yanlış yapar, onamamalıdır. Kanunun lafzına aykırı bir yorumda da bulunamaz.

Karardan anlaşılmamakla birlikte potansiyel olarak aleyhinize olabilecek bir bakış açısı şu olabilir:

MK md. 166 "...Yukarıdaki fıkrada belirtilen hallerde, davacının kusuru daha ağır ise, davalının açılan davaya itiraz hakkı vardır. Bununla beraber bu itiraz, hakkın kötüye kullanılması niteliğinde ise ve evlilik birliğinin devamında davalı ve çocuklar bakımından korunmaya değer bir yarar kalmamışsa boşanmaya karar verilebilir..."

Davanızı bir de bu yönüyle görün isterseniz.

Gerçi her halükarda mahkeme bu şekilde bir araştırmaya girmemiş ve hükmü de buna göre kurmamış ama olsun, dilekçe de bu hususu da göz önüne almanızda fayda var.