Mesajı Okuyun
Old 22-10-2018, 13:38   #1
para_doks

Varsayılan Evlenme şarti Ile Taşinmaz Devri-tapu Iptali Ve Tescil

Değerli meslektaşlarım, bir konuda fikirlerinizi merak ediyorum..

A ve B evlenmeden önce, A adına kayıtlı taşınmazın 1/2 hissesini B'ye tapuda devrediyor, evlilik birliği kuruluyor ve oldukça yaşlı olan A, eşinin telkinleri(ben ilerde çocuklarına devri yaparım vb.)ile gelinine ait olan diğer 1/2 hisseyi de B'ye devrediyor. Bir zaman sonra A, B den tapu devrini yapmasını istiyor ancak B yanaşmıyor ve eşler tartışıyor. Boşanma davası açılıyor ve sorunun bu mal nedeniyle yaşandığı belirtilerek her iki eş de eşit kusurlu bulunuyor ve boşanmaya karar veriliyor. Boşanma kararı kesinleşiyor ve aradan 2 yıl zaman geçiyor.

A, bu süreçte Alzheimer tedavisi görüyor ve kaldığı huzurevinde ilaç dozunun gereğinden fazla verilmesi nedeniyle ciddi anlamda sıkıntı yaşıyor (kendi deyimiyle geçen yılımı hatırlamıyorum kafam gidip geliyor) ve gerek yaşı gerekse sağlık sorunlarının etkisiyle ilk devrini yaptığı 1/2 hisse için dava açamıyor..

Şunu da belirtmeliyim ki A nın ilk devri yapmasındaki asıl amaç mirasçısından mal kaçırmak ama boşanma davasında 'evlenme şartı olarak devrin yapıldığı' A vekilince beyan ediliyor.

Gelinen aşamada;
Bagışlamadan rücu davası için hak düşürücü süre 1 yıl. Bu süre çoktan geçmiş. Ancak acaba geçirdiği hastalık nedeniyle bir çıkar yol bulunabilir mi?

Boşanma davasının kesinleştiği Mahkemece şerh verilmiş. Ancak Yargıtay 'B vekilinin vekaletnamesinde boşanmaya özel yetkisinin bulunmadığı, vekalet sunması için süre verilmesi, gereği yerine getirilmez ise gerekçeli kararın asile tebligat yapılarak icazet verdiğini bildirmediği veya süresinde temyiz etmediği takdirde yetkisiz vekilin temyiz itirazlarının incelenmeyeceği ihtarını içeren tebligatın yapılması sağlanıp..iadesine' karar verilmiştir. Bu karar boşanma kararının kesinleşmesine engel midir?

Yorumlarınızı merakla bekliyorum. Yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum