Mesajı Okuyun
Old 14-11-2013, 17:11   #1
Av. Öznur Aktürk

Varsayılan Oratlığın Giderilmesi Davasına Karşı Dava Olarak Mirasın Taksimi Davası

Sayın Meslektaşlarım,
Değerli görüş ve önerilerinize ihtiyacım olan bir hususu paylaşmak istiyorum.

Murisin vefatından sonra mirasçılarının bir kısmı, terekeye dahil malvarlığının bir bölümü için ortaklığın giderilmesi davası açmışlardır. Küçük bir kısım (hisseli) taşınmazlar ise ortaklığın giderilmesi davasına konu edilmemiştir. Ayrıca davacılar tarafından yine murisin banka hesabındaki nakit parası hakkında da elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesi davası da açılmıştır.

Buna mukabil, müvekkilim adına sağ kalan eş olması nedeniyle mal rejiminin tasfiyesi, katkı payı ve katılma alacakları için dava açmış bulunmaktayız.

Müvekkilim aleyhine açılan, taşınmazlar yönünden ortaklığın giderilmesi ve nakit para yönünden de elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesi davalarında, katkı payı/katılma alacağı davasının bekletici mesele yapılması talebinde bulunacağız elbette fakat; davacılar tarafından ortaklığın giderilmesi davasında bir kısım taşınmazlar davaya konu edilmediğinden sizlerden görüş almak istediğim husus şudur:

1- Taşınmazlara ilişkin olarak açılan ortaklığın giderilmesi davasına karşı dava olarak mirasın taksimi davası açabilir miyim?
2- Nakit paraya ilişkin olarak açılan elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesi davasının, ortaklığın giderilmesi davası/mirasın taksimi karşı davası ile birleştirilmesini talep edebilir miyim?

Ne yazık ki bu hususlarda ne THS'de ne de içtihat programlarında aydınlatıcı bir bilgiye rastlayamadım. Hatta mal rejimi davasının, ortaklığın giderilmesi davasında bekletici mesele yapılması gerektiğine dair içtihada dahi rastlayamadım (her ne kadar doktrinde bu hususta görüşler fazlaca olsa da içtihat bulamadım maalesef).

Bu yöndeki taleplerim ne derece kabul görür yahut doğru olur mu?
Şimdiden değerli görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim.