Mesajı Okuyun
Old 12-12-2013, 21:56   #48
manolimato_06

Alıntı:
Yazan Av. Arda Günay
Sayın Konyalı, ilginiz için çok teşekkür ederim.
1- Ben HAGB'deki yargılama giderlerine ilişkin kararın, CMK m. 309/4-b bendindeki "mahkumiyete ilişkin hükmün, davanın esasına çözmeyen yönüne" ilişkin olduğunu düşünüyorum. Zira sanık hakkında verilen hüküm mahkumiyeti ilişkin, ancak hükmün yargılama giderlerinin ilişkin kısmı esası çözmeyen bir yön olarak görüyorum. Temyiz edilmeksizin kesinleştiği için de Adalet Bakanlığı tarafından kanun yararına bozma yoluna başvurulabileceğini düşünüyorum.
...

Ben sizin gibi düşünemiyorum; öncelikle yukarıdaki tüm tartışmalarda gözden kaçan bir husus var ki HAGB kararı bir hüküm değildir!

CMK'da hükümler bellidir;
1- Beraat,
2- Ceza verilmesine yer olmadığı,
3- Mahkumiyet,
4- Güvenlik tedbirine hükmedilmesi,
5- Davanın reddi veya düşmesi
Hükümdür. Bunun dışında verilen kararlar hüküm değildir.

KANUN YARARINA BOZMA olayına gelince;

CMK. Madde 309 -
(4) Bozma nedenleri:

b) Mahkûmiyete ilişkin hükmün, davanın esasını çözmeyen yönüne veya savunma hakkını kaldırma veya kısıtlama sonucunu doğuran usul işlemlerine ilişkin ise, ...

c) Davanın esasını çözüp de mahkûmiyet dışındaki hükümlere ilişkin ise, ...

4/b deki veya 4/c deki durum ile HAGB kararının hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Çünkü hagb, mahkumiyete ilişkin hüküm olmadığı gibi(4/b), 4/c de sözü edilen hükümlerden değildir, örneğin düşme esası çözer ve mahkumiyet dışındadır, keza Beraat, Ceza verilmesine yer olmadığı, Güvenlik tedbirine hükmedilmesi, davanın reddi veya düşmesi de esası çözer fakat mahkumiyet hükmü değillerdir.