Mesajı Okuyun
Old 15-01-2007, 17:17   #3
Defne Elif

Sayın Dülger,
Öncelikle ilginiz ve gönderdiğiniz kararlar için teşekkürler.Konu hakkında yazdıklarınız da aynı olayımızdaki gelişmelere benziyor.Yazınızda istediğiniz genelgeden bilgim yok ama elimde Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğünün İstanbul Valiliği Defterdarlık:Gelir Müdürlüğü'ne gönderdiği bir cevabi yazı var.Yazıyı teknik beceriksizlik nedeni ile şimdi gönderemiyorum ama tarih,sayı ve kısa özeti yazıyorum.Yazının tarihi 20.03.1998,sayı:B.07.0.GEL.0.52/5201-10/10693.Yazı,kısaca şöyle:"...Bu hükmün uygulanmasında g.menkulün niteliğinin tespitinde tapu kayıtları da esas alıncak olup,tapuda mesken olarak kayıtlı bulunan g.menkulün konut vasfında olmadığı ispat edilmediği sürece,söz konusu istisna hükmüne göre işlem yapılması gerekmektedir.Bu nedenle,...İcra Müdürlüğünce satışı yapılan g.menkulün konut olduğu tespit edildiği için,bu satışta uygulanan KDV nin iadesine karar veren....Sulh Hukuk Mahkemesinin bu kararı doğrultusunda iade işlemi yapılması mümkün bulunmaktadır."Burada sizin de dikkatiniz çekeceğine emin olduğum bir konu da iade kararının Sulh Hukuk Mahkemesince verilmiş olması.Bu da bana ilginç geldi.Saygılarımla.