Mesajı Okuyun
Old 17-09-2007, 13:55   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Ercan Turgut
sevgili Korayad cevabınız için teşekkür ederim.Bizim düşündüklerimiz ve gelen cevaplarla paralel ancak benim sorumda özellikle vurguladığım konu İŞ DAVALARINDA sizin gönderdiğiniz türden karar çok var ancak benim derdim bu konu yani ek davalarda, ek dava tarihinden itibaren faiz talep edileceği hususu tüm davalariçin gerli midir.Yoksa sadece iş davalarına mı özgüdür.Dikkat edersseniz gönderilen yargıtay kararları hep işçi alacaklarıyla ilgili

Siz sorunuzda "İş Sözleşmesi" der, detay vermezseniz; işçi alacağı ile ilgili Yargıtay kararı sunulması doğaldır.

Alacak davasında da iş davasında da davadan önce, davalı temerrüde düşürülmemişse kısmi alacak için dava tarihinden; ek dava(ıslah edilen bölüm) için de ek dava/ıslah tarihinden itibaren faiz işletilecektir. Bu konuda bir çok Yargıtay kararı mevcuttur.

Yukarıda Sayın Ergün Vardar tarafından sunulan Yargıtay kararında muhtemelen davadan önce bir temerrüt olgusu sözkonusu değildir. Yerel Mahkeme, ek dava için istenen faizi de kısmi dava tarihinden itibaren yürütmüştür.Önceden bir temerrüt ihtarı söz konusu olmadığı için yerel mahkeme kararı yanlıştır.

Sayın korayad'ın sunduğu karar da benzer mahiyettedir. Yine davadan önce, davalı temerrüde düşürülmemiştir. Karara göre açılmış bulunan kısmi dava nedeniyle davalı temerrüde düşmemiş olup; ek davada faiz, ek davanın açıldığı tarihten itibaren yürütülmelidir. Bu kararın sizin olayınıza benzeyen tarafı bu bölümüdür. Sizin olayınızda önceden bir icra takibi yapılmıştır.Daha sonra ek dava açılmıştır. Yargıtay kararını kıyasen yorumlarsak, icra takibi davalıyı temerrüde düşürmemiş olmaktadır.

Saygılarımla