Mesajı Okuyun
Old 01-06-2012, 09:38   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayin avukat,
benim aile mirasimin üzerinde esimin haklari ile ilgili bir sorum olacakti. 2008 yilinda evlendim. Esimin ailesinin maddi durumu iyi degil. Benim ailem ise onlara göre cok varlikli. Evlilik sözlesmemiz yok. Yaklasik 2 sene kadar önce babam vefat etti. Bana hatiri sayilir bir miras kaldi. Bu mirasin bir kismiyla ev aldim. Su an o evde oturuyoruz. Fakat esimin ailesi beni evliligimiz süresince hep yok saydilar. Onlara göre hersey ogullarinin. Oysa ki ben esimden 2-3 kat fazla maas kazaniyorum. Esim bir ara issiz de kaldi. Kiradayken evin geciminin büyük kismini ben üstlenmistim. Fakat tüm bunlara ragmen bir türlü kiymet bilmediler, hala daha bilmiyorlar. 5 aylik bir oglum var. Bosanmayi (henüz) düsünmüyorum. Bosanma durumunda esimin mirasimdan pay alamayacagini biliyorum. Benim ögrenmek istedigim nokta su: Eger bana (bosanmadan) birsey olursa, esimin bana ailemden kalan mirasim üzerinde hakki nedir?

Sayın konuk,
Size miras kalan mal ve diğer değerler kişisel malınız sayılır ve sizin de belirttiğiniz gibi boşanma halinde eşinizin bunlar üzerinde bir alacak hakkı yoktur,
Ancak ölüm halinde eşiniz sizin mirasçınız olur. Mirasınızdan (size miras kalanlar ve sizin edindiğiniz tüm mal ve değerler üzerinden) sağ kalan eşin payı 1/4'tür, kalanı çocuğunuza aittir.
Olası bir davada profesyonel hukuki yardım alınız.