Mesajı Okuyun
Old 30-06-2009, 21:12   #34
yalcin3

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi:
1.Kayda geldiğim ilk gün "Burası neresi?İzmir bu muymuş?Üniversite dedikleri yer bu muymuş?" gibi bir hayalkırıklığı yaşamıştım.Daha sonra sınıf arkadaşlarımla konuştuğumuzda hepimizin aynı duyguları yaşadığımızı fark ettik. Buca'nın yarattığı hayalkırıklığını İzmir'in güzelliği unutturuyor.Geldiğim ilk zamanlarda büyük sınıflardan hep "Boşverin okuduğunuz şehri ne de olsa bölümün zorluğu yüzünden gezmeye vaktiniz olmayacağı için fark eden bir durum yok." gibi bir saçmalık duyunca üzülmüştüm.Fakat öyle bir şey yok ben gayet de güzel İzmir'in altını üstüne getirdim valla(devam zorunluluğu yok nasıl olsa ) Fakültenin en kötü yanlarından biri de üniversitemizin kampüs üniversite şeklinde olmaması.Fakülte binası sıradan bir devlet dairesine benziyor insan üniversite okuduğunu hissetmeli bence çok önemi bir şey bu.Sosyal faaliyetler açısından da sakat o yüzden üniversitede o sosyal faaliyetten bu sosyal faaliyete katılmak isteyen arkadaşlara bizim üniversiteyi hiç tavsiye etmem...
2.Dersler yıllık.Birinci dönem bir vize,ikinci dönem vize ve final olmak üzere toplam üç sınav dönemimiz var.Derslerin yıllık olması bizi bir hali zorluyor zira konular çok fazla ve ben çoğunu en sona bıraktığım için bayağı bir konu yığıldı siz böyle yapmayın İki vizenin ortalaması seksen olursa finale girmiyorsunuz ancak iki vizenin ortalamasını seksen yapmak da her babayiğidin harcı değil tabii ki İki vizenin ortalaması size belli bir katkı puanı getiriyor eğer vizeleri yüksek tutarsanız o katkı puanları çok işinize yarar.Yalnız dikkatli olmakta yarar var çünkü vizeleriniz düşük geldiğinde katkı puanlarınız eksi olarak geliyor bu da final notunuzu düşürüyor yani katkı puanı sadece çalışanın işine yarıyor Geçme notu altmış(AÜHF kadar zorlamıyorlar bizi neyse ki )
3.Buca ulaşımı zor bir yer değildir özellikle fakültemizin önünde durak vardır ve hemen hemen bütün belediye otobüsleri geçer.İzmir ulaşımın en ucuz olduğu büyükşehirlerimizden biridir.Tek sorun otobüslerin yetersiz olması,okuldan sonra yorgun argın o tıkış tıkış otobüslere binmek katlanılmaz oluyor.Evler de çok ucuz Buca'da.3+1 geniş ve ferah evler bulunmakta kiraları uygun fiyatta.Biz öğrenciler için yaşaması kolay fakat sosyal yönü berbat bir ilçedir Buca DEÜ'nün kendine ait yurdunu da tavsiye ederim.
4.Sınıflar çok kalabalık bu da sinirimi bozuyor.Baız derslere sırf yer kalmadığı için giremeyen arkadaşlarımı biliyorum.Derslerimize giren hocalardan da memnun değilim daha önce dediğim gibi tek bir profesör bile girmiyor dersimize...
Genel hatlarıyla okulu anlatmış oldum.Okulumdan pek de memnun olduğum söylenemez(şahsen).Yine de "Sırf İzmir için gelirim." diyen varsa umarım yardımcı olabilmişimdir.