Mesajı Okuyun
Old 14-12-2012, 12:35   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukatkenan
Tüm meslektaşlarıma merhaba..Kapıcının işçilik alacakları için apartman yönetimine karşı açmış olduğumuz dava sırasında yönetim fesholdu ve ıslah dilekçemizi yeni yönetim bulunmadığı gerekçesiyle iade oldu..Hakim duruşmada açıkça bu durumda ne yapacağımı bilemiyorum araştırmanız için süre verelim dedi ve ara kararda tarafımıza süre verdi..Yapmış olduğum araştırmada net birşey bulabilmiş değilim aklıma kayyum ataması geldi ancak kat mülkiyeti kanunu gereğince apartman yönetiminin tüzel kişiliği bulunmadığından yapılamayacağı ve kat maliklerini davaya dahil etmem gerektiği yönünde eski bir karar var elimde sadece..Kat maliklerinin davaya dahili demek davanın fiilen sona ermesi anlamına geleceği açık..Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler!!

Doğru cevap alabilmeniz için yönetimin nasıl fesholunduğunu da açıklamanız gerekir. Ölüm gibi olağan dışı bir sebep yok da, kat malikleri kurul kararıyla fesholunduysa, bu karar geçersizdir. Sayın Admin'in isabetle belirttiği gibi 8 konuttan fazla konutun bulunduğu apartmanlarda yönetici seçilmesi "mecburidir". Kat malikleri yasanın "emredici" kurallarına aykırı bir karar alamaz. Alırsa geçersiz olur. Bu nedenlerle, yönetimin görevi devam etmektedir.

Yönetimin yasal yollarla fesholunduğunu kabul etsek bile,

Alıntı:
Yazan Admin
Veya yine 34/2. madde gereğince apartmana yönetici atanması zorunlu ise, yeni yönetici ataması yapılıncaya kadar eski yönetimin görevinin fiilen devam ettiğini ve tebligatın yapılmasını gerektiğini savunabilirsiniz. 34/2 bence tam olarak böyle durumları engellemek için getirilmiş bir hüküm ve yasal olarak yöneticisi olması gereken bir apartmanın, biz daha yönetici seçmedik/seçemedik gibi bir gerekçeyle husumetten kaçınması mümkün değil, yeni yönetici seçilinceye kadar eski yöneticinin -istifa dahi etmiş olsa- apartmanı temsil yükümlülüğünün devam ettiği düşünülebilir kanaatindeyim.
yukarıdaki gerekçelerle, ben de yenisi seçilinceye kadar eski yönetimin devam etmesi gerektiğini savunuyorum.

Alıntı:
Yazan Admin
Ama bu savunma ıslah dilekçesi vermeden belki yapılabilirdi, artık geç derseniz ona katılırım.

Ve fakat alıntısını yaptığım bölümü anlayamadım. Neden geç kalmış olsun? Tersine, tam da zamanı. Islah dilekçesi yukarıdaki gerekçeyle "alınmamış". "İhtaratlı" bir tebligat gönderilir ve sorun halledilir.