Mesajı Okuyun
Old 06-08-2010, 16:45   #3
Adli Tip

Alıntı:
Yazan SINIRSIZ
merhabalar bir işçi müvekkilim SGK dan aldığı '15 yıl, 3600 gün şartını yerine getirdiğinden kıdem tazminatı almanıza esas olarak verilmiştir.' yazılı evrağı ile bana geldi. bu konu da netlik yok sanıyorum.şöyleki 3600 günü dolduran işçi diyelim ki 5 yıldır bir işyerinde çalışıyor.3600 gününü doldurduğu için hiçbir haklı sebebi yokken işten ayrıldı ve 5 yıllık kıdemini aldı.. ve diyelim ki sonra tekrar işe girdi. 2 yıl çalıştı yine hiç bir haklı sebebi yokken işten çıkarken 2 yıllık kıdemini alabiliyor mu? bu hak bir kereliğine diye bir madde yok sanıyorum..

Bu hakkın bir defaya mahsus kullanılacağı yönünde baskın bir görüş var öğretide. Ama hangi işveren bunu araştırır meçhul....

Alıntı:
Yazan SINIRSIZ

asıl sorumsa şu:bana bu evrağı getiren işçi haklı sebeple iş akdini feshederek işten çıkmış ve tazminatını vermiyor şirket. bende haklı sebeple feshe dayanarak kıdem tazminatı davası açacağım. 15 yılını doldurmuş olmasını da dilekçemde belirtmemin bir faydası ya da zararı var mıdır? ya da davayı direk bu hakka dayanarak açmak daha az riskli ve avantajlı olabilir mi ?herkese kolaylıklar diliyorum..

Müvekkikiniz iş sözleşmesini asıl olarak hangi haklı sebebe dayanarak feshetmişse buna dayanmanız yararınıza olur.
Başka bir sebebe dayanarak sözleşmeyi fesheden işçinin sonradan 3600 şartına dayanarak feshettim demesi çok inandırıcı olmaz. Zira bu şekilde fesihlerde işçi Kurumdan aldığı belgeyle işverene başvurmaktadır.

Saygılar,