Mesajı Okuyun
Old 19-04-2018, 07:51   #4
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın meslektaşım,

İşçi, işe iade davası açtıktan sonra ve siz henüz davaya cevap vermeden, işçiyi işe davet etmeniz dava neticesini sizin lehinize etkilemez. İşçi, dava sonucunu beklemek de isteyebilir. Zira işin içine artık vekalet ücreti, yargılama giderleri, 4 ay boşta geçen süre ücreti gibi kalemler de girmiştir.

Dava dosyası açısından ise kabul beyanınız dikkate alınarak davanın kabulüne karar vermek ve eğer kabulünüz, ön inceleme tutanağının düzenlenmesi öncesinde ise karşı vekalet ücretinden Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi m.6 doğrultusunda indirim yapmak yönünde olmalıdır. Zannediyorum Mahkeme de böyle karar vermiştir.

Bana göre de Mahkemenin kararı yerinde çünkü davanın açılmasına müvekkiliniz sebebiyet vermiş. Sayın Admin'in belirttiği gibi işverenin -görünürde bile olsa- iş sözleşmesini feshi söz konusu olmasa idi işe iade davası da olmayacaktı. (İşverenin iyi niyetle yaptığını belirttiğiniz davranış maalesef görünürdeki durumu etkilemiyor ve neticede işveren sözleşmeyi feshetmiş kabul ediliyor.)

Şekil olarak bakıldığında, feshin mevcudiyeti ve davayı kabulünüz ile birlikte davanın bu şekilde neticelenmiş olması normaldir.

İşçi lehine yorum ilkesinin zaman zaman zorlandığına, haksız ve abartılı hükümler kurulduğuna katılıyorum ancak buradaki durumun öyle olduğunu söyleyemeyiz. Burada işveren, iyilik yapayım derken kendi kendini riske atmış ve sonucunu yaşıyor diyebiliriz. Keşke ikale ya da ihtiyari Arabuluculuk yöntemini kullansalarmış.